Ako sa starať o šperky

Nielen svadobné šperky, ale aj všetky, ktoré sú v našich šperkovniciach si zaslúžia z času načas, aby sme im venovali trochu starostlivosti. Samozrejme pokiaľ chceme aby ostali dlho krásne žiarivé a zachovali si svoj pôvodný vzhľad. Ako sa vraví, nič nevydrží večne, ale ak zvolíte správnu starostlivosť a dodržíte pár zásad pri nosení, môžete tým predĺžiť ich životnosť a zachovať pôvodný vzhľad. Mať šperkovnicu na odkladanie šperkov nestačí. Šperky treba pravidelne čistiť a okrem iného ich vôbec nenosiť pri určitých činnostiach. Každý šperk si vyžaduje osobitú starostlivosť. Záleží z akého materiálu je vyrobený a tiež aké drahokamy sú jeho súčasťou.

 

 

Pár rád na začiatok

Na začiatok je treba zhrnúť činnosti, pri ktorých nie je absolútne vhodné nosiť šperky. Pri manuálnych prácach, športe, záhradkárčení, či kúpaní je lepšie šperky odložiť. Výrazný vplyv na vzhľad šperku majú chemikálie, kozmetika, ale aj pot.  Chlór, morská či termálna voda môže značne ovplyvniť vzhľad šperku, zmeniť jeho farbu, taktiež pot, nakoľko každý z nás má iné pH, preto je lepšie si pri fyzickej námahe šperk odložiť. Kozmetické prípravky či parfumy zanechávajú na šperkoch povlak, ktorý je problematické neskôr odstrániť. Samozrejme šperkom hrozí aj mechanické poškodenie pri manuálnych prácach.

 

 

Zlato a diamanty

Zlato je mäkký a jemný kov a čím viac karátov má, tým je mäkšie. Preto hrozí mechanické poškodenie v podobe poškriabania.  

Diamantové šperky je potrebné vždy skladovať samostatne, pretože by mohli poškriabať tie ostatné. Brilianty sú náchylné na mastnotu a preto je treba ich čisteniu venovať zvýšenú pozornosť.

 

 

Experimentovanie sa nevypláca

Ako prvú pomoc čistenia šperkov mnohí použijú „zaručené“ domáce recepty. Na prvoplánové rýchle vyčistenie sa to môže zdať ako dobrý nápad, ale predsa, povedzme si otvorene, riskujete tým ďalšie poškodenie. Experimentovanie je možno fajn, ale pokiaľ si daný šperk ceníte a je Vám vzácny, overené babské recepty si nechajte radšej do kuchyne.

 

 

Ako na to

Šperky sú našou dekoráciou a pokiaľ chceme aby nás dlho skrášľovali, nechajme čistenie na odborníkov, kde nehrozí, že by sa daný šperk mohol poškodiť ešte viac. V domácich podmienkach môžeme na priebežné čistenie použiť mäkkú handričku určenú na šperky, ktorú je možné kúpiť v každom dobrom klenotníctve spolu s prípravkami, ktoré sú delené na použitie podľa druhu materiálu. Aspoň raz za rok je však potrebné šperky odniesť k zlatníkovi, ktorý Vám ich dôkladne a profesionálne vyčistí. Tu dostanete aj rady na čistenie v domácich podmienkach a čo najdlhšie zachovanie vzhľadu šperku po profi vyčistení.

 

 

Pokiaľ budete dodržiavať odporúčané zásady pri nosení a čistení šperkov, môžete si byť istý, že Vaše šperky budú dlho žiariť a robiť Vám radosť. No a nakoniec možno prežijú aj niekoľko generácii, nielen tú Vašu.

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia