Starostlivosť o šperky

Každá z nás sa rada priateľkám pochváli s novým krásnym šperkom. Náušnicami, prstienkami aj náramkami sa rady ovešiame pri každej vhodnej príležitosti. Ale pozor! Niekedy je lepšie šperky odložiť na bezpečné miesto, aby sme ich uchránili pred poškodením.

K športovým aktivitám či domácim prácam šperky rozhodne nepatria. Okrem toho, že riskujete stratu kamienkov, poškriabanie drahých kovov, v nevhodných podmienkach by ste mohli poškodiť aj lesk šperku. Nakoľko je zlato prírodný prvok, nevystavujte ho agresívnym chemikáliám, akými sú napríklad čistiace prostriedky. Veľmi rýchlo by došlo k zbytočnému poškodeniu kovu. Pred upratovaním si prstienky či iné šperky radšej zložte a bezpečne ich uložte v šperkovničkách, kde sú zároveň chránené pred oxidovaním. Vyhnete sa tak neželaným odreninám a predĺžite lesk šperkov.

 

Chemikálie a čistiace prostriedky môžu šperk poškodiť, zdroj: pinterest.com

 

Čo môže vážne poškodiť vaše šperky:

  • používanie kozmetiky ako make-up, lak na vlasy, krém či parfém, ktoré poškodzujú vaše šperky
  • chlór v bazéne môže spustiť reakciu kovov, následkom čoho môže dôjsť k zmene farby kovu
  • pozor na sprchovanie, mydlo môže na kove vytvoriť „špinavý film“
  • upratovanie či športovanie so šperkami
  • neodborné čistenie šperkov
  • necitlivé odkladanie šperkov, napríklad vhodením do spoločnej krabičky

 

Počas domácich prácach si šperky určite odložte, zdroj: molu.it

 

Ako vyzerá správna šperkovnica?

Na trhu dnes nájdeme cenovo dostupné šperkovnice najrôznejších tvarov, farieb a veľkostí. Predtým, ako si niektorú zakúpite, by ste mali vedieť, na čo si dať pozor. Správna šperkovnica (viď. obrázok č. 2) by mala vaše šperky chrániť pred neželaným a zbytočným poškodením. Preto dbajte na to, aby bola vaša šperkovnica vystlaná látkou. Mäkké prostredie zaistí, že sa obsah šperkovnice nebude otĺkať o jej steny. Je tiež dôležité, aby v nej mal každý šperk svoje vlastné miesto tak, aby nedochádzalo ku vzájomnému oškieraniu jednotlivých kúskov.

 

Takto by šperkovnica rozhodne vyzerať nemala, zdroj: interluxmag.com

 

Takto vyzerá správne upravená šperkovnica​, zdroj: pinterest.com

 

Doprajte klenotom wellness

Tak, ako si rady doprajeme kozmetičku či kaderníčku, doprajme minimálne raz ročne, v závislosti od pravidelnosti nosenia, aj svojim šperkom starostlivosť, akú si zaslúžia. Rozhodne sa na ich kráse odrazí. V súčasnosti niet klenotníctva, ktoré by neponúkalo údržbu šperkov. Niektoré z nich dokonca ponúkajú bezplatný celoživotný kompletný servis údržby. Vaše šperky čaká wellness v podobe leštenia a čistenia, obnovenie povrchovej úpravy a rhodiovanie bieleho zlata či kontrola kamienka.

 

V klenotníctve dostanú šperky tú najlepšiu starostlivosť, zdroj: morphe.us.com

 

K jedinečným ručne robeným šperkom vyrábaným na zákazku vám ponúkame profesionálnu starostlivosť o šperky, ktorá zahŕňa okrem leštenia a čistenia aj obnovenie povrchovej úpravy, kontrolu uchytenia, prípadne dotiahnutie kameňa a rhodiovanie bieleho zlata.

Povrchová úprava je najdôležitejším krokom pri úprave šperkov, ktorá im dodáva finálnu podobu. Zahŕňa matovanie, pieskovanie alebo leštenie, záleží od vášho vkusu. Rhodiovaním šperk prejde cez niekoľko odmasťovacích kúpeľov, aby bol jeho povrch dokonale čistý a hladký. Takáto úprava spočíva v nanesení jemnej vrstvy rhodia na povrch šperku, čím zlepšuje jeho odolnosť, kvalitu a životnosť.

Ak by ste si chceli šperky vyčistiť sama, odporúčame zájsť do klenotníctva, kde vám klenotník odporučí špeciálnu handričku určenú na čistenie šperkov. Na domáci recept v zložení bielidlo a uterák zabudnite. Rozhodne neodporúčame siahnuť po uterákoch či toaletnom papieri, nakoľko obsahujú malé vlákenká, ktoré môžu šperk poškriabať. Bielidlo zase môže vaše poklady nenávratne zničiť.

 

Špeciálna handrička určená na čistenie šperkov, zdroj: comprarrelojes.net

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia