Ako sa nosia svadobné prstene

Svadobné prstene sú bezpochyby tie najdôležitejšie šperky v živote každého z nás. Ako sa však tieto prstene správne nosia? Aká je história tradícií v nosení obrúčok, či zásnubných prsteňov? Radi sa držíte etikety a zaujíma Vás aké sú zaužívané pravidlá v nosení svadobných prsteňov, alebo radšej skúšate niečo nové a netradičné? O tom všetkom ale aj ďalších veciach sa dočítate v našom dnešnom článku.

 

 

História snubných prsteňov

Tradícia snubných prsteňov pochádza zo starovekého Egypta. Súčasné zvyky vychádzajú práve z týchto starovekých. V závislosti od rôznych kultúr sa nosenie svadobného prsteňa líši. Prvé snubné prstene boli vyrobené z konope, alebo trstiny. Snubný prsteň má podľa histórie symbolizovať večnosť bez začiatku a konca svojím kruhovým tvarom. Diera v prsteni má taktiež svoj význam a symbolizuje bránu, alebo dvere k večnej a nekonečnej a nesmrteľnej láske. Zvyk nosiť prsteň na ľavom prstenníku vychádza z presvedčenia Egypťanov, že týmto prstom prechádza tepna, ktorá je priamo spojená so srdcom.

 

 

Význam zásnubného prsteňa

V 15 stor. vzniká nový trend – darovanie zásnubného prsteňa. Odštartoval ho arcivojvoda Maximilián z Rakúska, ktorý svojej nastávajúcej Márii z Burgundska daroval diamantový zásnubný prsteň. Z jeho činu vzchádza nová tradícia darovania zásnubného prsteňa pred svadbou, ktorá sa rýchlo rozšírila. V tomto období získava aj diamant svoje významné postavenie na zásnubných prsteňoch. Samozrejme neexistuje pravidlo, ktoré by určovala, že zásnubný prsteň musí byť zdobený výhradne diamantom. Vzhľadom na jeho tvrdosť a trvácnosť však tvorí dokonalú symbiózu so symbolikou trvalého a večného sľubu lásky a podtrháva veľkosť sľubu „NAVŽDY“. Jeho vzácnosť, jedinečnosť a to, že žiadne dva diamanty na svete nie sú rovnaké zasa perfektne vystihuje jedinečnosť lásky každého páru a ich unikátneho príbehu.

 

 

Pravidlá nosenia - etiketa

Zaužívaným pravidlom je, že zásnubný prsteň sa nasúva pri žiadosti o ruku na ľavý prstenník. V deň svadby, keď príde na rad obrúčka sa štandardne presúva zásnubný prsteň na prostredník ľavej ruky a snubný prsteň zaujme jeho pôvodné miesto. Naprieč svetovými kultúrami a rozmanitými vierovyznaniami sa nosenie zásnubného a snubné prsteňa rôznia. Môžete sa stretnúť s nosením snubného prsteňa, teda obrúčky na prstenníku ľavej ruky a zásnubného prsteňa hneď nad ním. Taktiež je bežné nosiť zásnubný prsteň na prstenníku pravej ruky a snubný prsteň na prstenníku ľavej ruky. Niektoré ženy nosia zásnubné prstene na retiazke, dokonca existujú klenotníctva, ktoré sa zameriavajú priamo na výrobu náhrdelníkov špeciálne pre zásnubné prstene.

 

 

Vlastné pravidlá

Vo všeobecnosti platí, že neexistuje žiadne pevne dané pravidlo pre nosenie svadobných prsteňov. Jediným platným pravidlom ostáva, že žiadosť o ruku a následne spečatenie zväzku dvoch ľudí je sprevádzané nasadením prsteňov. Pri nosení všetko záleží len na Vás. Najdôležitejšie je, aby prstene sedeli veľkosťou a boli pre nositeľa čo najpohodlnejšie. Áno, existujú isté tradície, ale nakoniec je to vždy len Vaša voľba. Bez ohľadu na to, kde sa rozhodnete nosiť svoj zásnubný prsteň a z akých dôvodov, najdôležitejšie je, že Vy sami máte z toho radosť, páči sa Vám to, cítite sa tak dobre a je to pre Vás najkomfortnejšie. Nosenie prsteňov môže byť originálne, jedinečné len pre Vás, podtrhnuté Vašim rukopisom, fantázii sa medze nekladú.  Svadobné prstene sami o sebe budú vždy viac ako len krásne šperky. Natrvalo ostávanú symbolmi vašej lásky a unikátneho príbehu vo večnosti času.

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia