Žiadanie o ruku - moderná etiketa

Ste moderný pár, so všetkým, čo k tomu patrí. Do minulosti sa veľmi nepozeráte a tradície sa vám síce páčia, ale len potiaľ, pokiaľ ich nemusíte dodržiavať. Napriek tomu viete, že v niektorých situáciách platia nepísané pravidlá, ktoré ani vy nehodláte porušiť. Tobôž nie v takej veci, ako je požiadanie o ruku.

Každý by chcel, aby boli zásnuby pamätným okamihom. Žena spravidla očakáva od muža istú dávku romantiky, ak už nie kreativity. Muž sa sústredí na to, aby vyšli všetky jeho prípravy a plány. Spontánnosť a kreativita sa ráta. Ak sa spojí s dobrou logistikou a bezchybným prevedením, požiadanie o ruku môže byť nezabudnuteľnou chvíľou. Aj napriek tomu, že fantázii sa medze nekladú, na zopár vecí by ste určite nemali zabudnúť.

 

 

Rodičovské požehnanie aj v 21. storočí

Je potrebné ešte žiadať o ruku rodičov alebo otca svojej vyvolenej? Možno si poviete, že tento zvyk je už prekonaný a nie sme v stredoveku, kedy bol vydaj viac záležitosťou rodín, ako páru samotného. To je síce pravda, ale svadba je veľká udalosť, ktorá neovplyvní len život vás dvoch, ale aj vašich rodín. Preto sa žiadosť o ruku otca nastávajúcej stále považuje za relevantné, hoci viac-menej symbolické gesto.

Môžete napríklad pozvať svoju vyvolenú aj s rodičmi na večeru, kde vyložíte karty na stôl. Ak máte s rodičmi svojej nastávajúcej blízky vzťah, pôjde o príjemne strávený večer. Ak sa (takmer) nepoznáte, nastal najvyšší čas to napraviť. Nezabudnite priniesť kytice pre mamu vašej vyvolenej, ako aj pre ňu samotnú.

 

 

Majte veci naplánované

Hoci spontánnosť so sebou prináša väčšinou skvelé zážitky, bolo by vhodné, keby ste zvolený deň/večer mali aspoň v hrubých rysov naplánovaný. Pozvať svoju budúcu manželku na romantickú večeru do vášho obľúbeného podniku a zistiť, že je beznádejne plný, to dokáže vaše plány celkom rozhádzať. Zarezervujte si stôl, ubezpečte sa, že na nábreží, kam ju neskôr chcete pozvať na prechádzku, sa nekoná protivládna demonštrácia a že vás celý večer nebude otravovať neodbytný kolega so správami o urgentnej potrebe vašej prítomnosti v práci.

 

 

Pokľaknúť, alebo ani nie?

Pokľaknutie pred dámou svojho srdca je v sekunde rozoznateľné gesto. Každý vie, čo bude nasledovať. Z vrecka konečne vytiahnete dovtedy starostlivo maskované puzdro s prsteňom a vyslovíte tie magické slová. Patrí toto pokľaknutie ale ešte stále do repertoára moderného muža? Podľa prieskumu väčšina mužov aj žien považuje pokľak za prirodzenú súčasť aktu požiadania o ruku. Určite tým nič nepokazíte. Mali by ste ale zvážiť, či bude vašej partnerke príjemné, ak to urobíte počas letnej dovolenky na preplnenej promenáde pri západe slnka, kde si vás budú obzerať domáci a fotiť japonskí turisti.

 

 

Toto je váš večer

Jedno z najdôležitejších pravidiel. Toto je váš večer. Nerobte to preto vtedy, keď má svoj večer niekto iný. Mať všetkých kamarátov pokope na oslave narodenín najlepšieho priateľa je síce praktické, ale dnes ste tam kvôli nemu, nie kvôli vám. Ak sa vám ale podarí dostať na pódium na koncerte vašej spoločnej obľúbenej kapely a vyznať jej lásku pred celým publikom, máte vyhraté. Len sa predtým ubezpečte, že vaša láska netrpí najťažšou formou trémy a na pódium za vami nevylezie ani za svet.

 

 

A čo prsteň?

Prsteň, na ten nesmieme zabudnúť. Práve jeho prijatím dáva žena najavo, že prijala ponuku na sobáš. Najčastejšie býva s diamantom, ale záleží aj od vkusu a finančnej situácie žiadajúceho o ruku. Symbol kruhu značí nekonečnosť vašej lásky a odhodlanie stráviť spolu celý život.

Ak nepoznáte presnú veľkosť prsta vašej budúcej manželky, nevadí. Dohodnite sa v klenotníctve, že vám v prípade potreby prsteň vymenia za väčší alebo menší. Niektoré páry sa dokonca k výberu prsteňa stavajú prakticky a idú ho vybrať spolu. Pokiaľ sa na tom obaja zhodnete, nie je na tom nič zlé.

Neexistuje jednoznačný návod na správne zásnuby. Záleží na konkrétnych ľuďoch a na tom, čo sa im páči a čo je im príjemné. Dodržaním pár jednoduchých pravidiel etikety určite nemôžete nič pokaziť.

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia