Osadenie kameňov/diamantov

Výber kameňa

Predtým, ako si zvolíte ten pravý typ osadenia kameňa, premyslite si, ako by mal vyzerať samotný kameň. Zvolíte klasiku v podobe kruhového diamantu, štýl princess, smaragd či srdcový, hruškový alebo oválny tvar? Záleží len na vás a na tom, čo chcete šperkom povedať.

Nesmrteľná klasika a najobľúbenejší tvar diamantu, tzv. kruhový, sa hodí ako dar žene, s ktorou to myslíte naozaj vážne, ale aj ako dar pri príležitosti okrúhleho výročia. Pre romantickú dušu môžete zvoliť napríklad kameň v štýle princess alebo niektorý z jemných tvarov – srdcový, hruškový, oválny a iné. Unikátnym Wokka wokka či Marquise štýlom zase zaujmete každú modernú ženu. 

 

 

Rada od nás: Vedeli ste, že malým pomocníkom pri voľbe farby kameňa môže byť aj tón pleti vašej polovičky? Najlepšou voľbou, ktorá dokonale podčiarkne chladný tón pleti, sú kamene ružové, fialové, ale aj zafíry, rubíny a granáty. Najlepšie vyniknú v striebre, platine alebo v bielom zlate.

Do žltých kovov ako zlato, cín alebo meď padnú ako uliate kamene hnedej či zelenej farby, ale aj farebná škála od žltej po oranžovú. Tieto kombinácie sa budú najlepšie vynímať na žene s teplým tónom pleti.

 

 

Perly a diamanty sú, samozrejme, vhodné ako pre chladný, tak aj pre teplý tón pleti. Svetlej pokožke dodajú jemný princeznovský look a snedej pokožke dodajú luxusný šmrnc.

 

Typy osadenia kameňov

Náš skúsený klenotník používa na vkladanie drahých kameňov do šperkov niekoľko špeciálnych metód precízneho osádzania.

Ak už ste si vybrali ten správny diamant, máte pred sebou ďalšiu neľahkú úlohu. Je ňou práve osadenie kameňa do šperku. Existuje niekoľko druhov osádzania kameňov a každý z nich je niečím špecifický. Je len na vás, ktorý zvolíte. Odporúčame pri výbere prihliadať najmä na to, aký zámer máte s kameňom. Má byť viac chránený, viac presvetlený alebo má byť obložený ďalšími diamantmi?

 

Prong setting

Najobľúbenejším typom osadenia kameňov je osadenie pomocou malých kovových hrotov, tzv. krapní, ktoré držia drahokam na mieste. Takýmto osadením je kameň vyvýšený nad telom prsteňa, a tak perfektne vynikne jeho dokonalosť. Zvoliť si môžete klasicky štyri alebo šesť až desať krapní. Čím viac krapní, tým viac je diamant chránený, no menej presvetlený. Používa sa pri akomkoľvek fazetovanom drahokame.

Nevýhodou tohto typu osadenia kameňa je, že hrotmi môžete zavadiť o oblečenie, najmä ak sú príliš vysoko. Odporúčame preto občasné kontroly upevnenia kameňa u klenotníka.

prong setting

zdroj: www.thenaturalsapphirecompany.com

 

V-prong setting

Veľmi obľúbeným je tiež osadenie vo véčkových krapňách, v ktorých kameň presne zapadne do ich výrezov. Stláčaním oboch strán véčkovej krapničky pevne držia prsteň a chránia ho pred prípadným poškodením. Uvedený typ odporúčame zvoliť najmä pri osádzaní kameňov štvorcového tvaru.

v-prong

zdroj: www.jewelrycentral.com

 

Bazel setting

Univerzálnym a praktickým je osadenie diamantu hlboko do tela prsteňa. Tento typ sa používa už stovky rokov. Pomocou leštičiek sa okraje kovu stlačia tak, aby sa vytvorila akási objímka, ktorá ho udrží na mieste. Tento spôsob osadenia je možné použiť pri akomkoľvek tvare diamantu. Kameň je zároveň dokonale chránený pred akýmkoľvek možným poškodením.

Zaujímavejším typom je rozdelenie objímky na dve samostatné časti, čím nebude kameň obklopený kovom po celom obvode, bude viac viditeľný ale zároveň i chránený. V porovnaní s celoobvodovou objímkou dokáže svetlo kameň presvietiť s viacerých uhlov.

bazel

zdroj: www.vanessanicoleengagementrings.com

 

Channel setting

Dlaždicové osadenie, usporiadanie kameňov v drážke jeden vedľa druhého, sa dá použiť pri množstve fazetovaných diamantov – okrúhlom briliante, tvare princess, emerald alebo baguette. O kamienky sa obávať nemusíte. Bočné steny drážky ich dokonale zaisťujú proti vypadnutiu.

channel setting

zdroj: www.brilliance.com

 

Pavé setting

Pre dokonale nablýskaný efekt môžete zvoliť vydláždený typ osadenia kamienkov. Naukladaním jeden vedľa druhého do malých otvorov na rovnom povrchu sú proti vypadnutiu zabezpečené vyčnievajúcimi výbežkami.

pave

zdroj: www.jewelrycentral.com

 

Tension setting

Menej známym, no nemenej zaujímavým typom osadenia kameňov je taký, ktorý na udržanie kameňa využíva pružnosť kovu, tzv. tlakový. Takto sa dajú osadiť len drahokamy s pružnosťou 9 a viac, napríklad diamant, zafír alebo rubín. Diamant je zasadený do malých rýh, ktoré sú vybrúsené na konci tela prsteňa.

tension

zdroj: www.primestyle.com

 

Bar setting

Lištový typ, pri ktorom sú od seba diamanty oddelené malými lištami, možno rovnako ako tlakový použiť len pri drahokamoch s tvrdosťou vyššou ako 9. Diamanty sú pomocou malého kladivového nástroja osádzané do malých rýh, z ktorých vyčnievajú z kameňa.

bar setting

zdroj: www.allurez.com

 

čerpané z:

https://www.sperky-a-diamanty.sk/napoveda/typy-osadeni-drahokamu

http://marryline.sk/kvalita-a-servis/osadzanie-kamenov-2/

https://www.brilliance.com/education/guides/setting-types

https://www.diamonds.pro/guide-ring-settings/

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia