Nie je perla ako perla alebo aké typy perál poznáme?

Väčšina ľudí si pri vyslovení slova perla predstaví dokonale bielu guľôčku, ktorá vzniká niekde v mori, a jej cena je veľmi vysoká. Táto predstava sa síce sčasti zakladá na pravde, ale rôznorodosť perál to ani zďaleka nevystihuje. A táto rôznorodosť sa netýka len veľkosti, ale aj tvarov či farieb. Aké najznámejšie typy perál poznáme?

zdroj: https://i.pinimg.com

Akoya perly

Perly Akoya sú pravdepodobne najobľúbenejším druhom perál. Sú kultivované (umelo pestované), čo znamená, že vznikajú na perlových farmách. To ale neuberá na ich kvalite a prvotriednom vzhľade. Prvýkrát ich vypestoval slávny Kokichi Mikimoto v roku 1893, ale až v roku 1905 si splnil dlhoročný sen - perlu guľovitého tvaru. Perly Akoya rastú v najmenších ustriciach, aké sú ešte schopné produkovať perly. Žijú v plytčinách a v pokojnej vode s miernou teplotou, takže rast perál nič neruší. Akoya perly sa stali synonymom luxusu a elegancie. Bývajú dokonale okrúhle, s bielou alebo ružovkastou perleťou, bez povrchových nedokonalostí. Vlastniť náhrdelník z týchto perál je túžbou mnohých žien. To potvrdzuje aj množstvo elegantných žien, ktoré tieto perly rady nosili: Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Grace Kelly či Jackie Kennedy. Kokichi Mikomoto, zakladateľ najslávnejšej perlovej dynastie, bol vždy na prvotriednu kvalitu svojich perál veľmi pyšný. Pri pohľade na Akoya perly je ľahké pochopiť, prečo.

Náhrdelník z Akoya perál, zdroj: pearl-guide.com

Sladkovodné perly

Sladkovodné perly sú najrozšírenejšie. Existujú v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach, pričom ich cena je vo všeobecnosti nižšia, ako napríklad pri Akoya perlách. Na komerčnej úrovni sa dnes pestujú už len v Číne, kde sa nachádzali už viac ako 2000 rokov pred n. l. Svojho času sa pestovali aj v Japonsku a USA, ale množstvo perál, ktoré sa tam vyprodukuje, nemá žiaden komerčný potenciál. Čína preto absolútne ovládla trh so sladkovodnými perlami.

zdroj: https://i.pinimg.com

Mušľa Hyriopsis Schelegeli, v ktorej kultivované sladkovodné perly rastú, dokáže naraz produkovať 24 až 32 perál. To je výrazný rozdiel oproti morským ustriciam, tie totiž zvyčajne nie sú schopné vyprodukovať viac ako jednu perlu naraz. Sladkovodné perly v mušli rastú 2 až 7 rokov. Po ich zbere prechádzajú prísnou kontrolou a selekciou. Hoci sa ich vyprodukuje dostatočné množstvo, dokonale (alebo takmer dokonale) okrúhle sladkovodné perly sú pomerne vzácne. Väčšinou je ich tvar deformovaný a nepravidelný. Takéto perly sa označujú ako barokové. Ich veľkou výhodou je, že sú dostupné vo viacerých farbách. Biela alebo krémová, pripomínajúca Akoya perly, doplnená ružovými, oranžovými alebo inými pastelovými odtieňmi. Želanú farbu je možno dosiahnuť aj úmyselne - napríklad zásahom do genetiky mušle, zložením potravy alebo množstvom a typom stopových prvkov v prostredí, v ktorom mušľa existuje.

Náramok zo sladkovodných perál, zdroj: pearlsofjoy.com

Tahitské perly

Tahitské perly preslávila po celom svete ich výnimočná farba – čierna. Preto sa niekedy nazývajú aj čierne perly. Pravdou je, že úplne čierna farba je veľmi raritná, a omnoho častejšie majú kovovo striebornú, sivú alebo tmavozelenú farbu. Nezriedka sú tieto základné farby ešte dofarbené odtieňom ružovej, zelenej alebo fialovej. Toto sfarbenie je výnimočné, pri iných perlách by muselo byť dosiahnuté technológiou, ustrica Pinctada margaritifera ale rodí tmavé perly celkom prirodzene.Keďže spomínaná Pinctada margaritifera, v ktorej tahitské perly rastú, je pomerne veľká, aj samotné perly dosahujú zaujímavé rozmery. Vyskytujú sa aj v rôznych tvaroch – okrúhle, polookrúhle, barokové, alebo v tvare slzy. Problém je, že ustrica je veľmi citlivá voči každej zmene prostredia, preto je produkcia týchto perál celkom drahá. Tahitské perly dostali svoje meno podľa ostrova Tahiti vo Francúzskej Polynézii. Na Tahiti sa ale priamo nepestujú, len zbierajú a exportujú do sveta. Perlové farmy sú v lagúnach súostrovia Tuamotu-Gambier. Dnes už sa ale nepestujú iba tam, ustrica Pinctada margaritifera je rozšírená aj inde, napríklad v Japonsku, Thajsku alebo na Filipínach. Označenie „tahitské“ perly ale môžu používať len perly pochádzajúce z Francúzskej Polynézie. Nie je veľmi prekvapujúce, že sú najväčším exportným artiklom tejto tichomorskej oblasti.

Tahitské perly, zdroj: kristina-art.com

Juhomorské perly

Ak hľadáte niečo naozaj výnimočné, obráťte svoju pozornosť na juhomorské perly. Je to najvzácnejší druh perál, čo, samozrejme, ovplyvňuje aj ich cenu, ktorá sa nezriedka pohybuje aj v desiatkach tisíc eur za kvalitný perlový náhrdelník. Príčinou ich vzácnosti je obmedzená oblasť ich výskytu, dlhá doba rastu perly a citlivosť ustrice Pinctada Maxima na akúkoľvek zmenu prostredia. Vo všeobecnosti sú juhomorské perly väčšie ako ostatné perly, pretože Pinctada Maxima je najväčšia ustrica schopná produkovať perly. Najčastejší rozmer týchto perál je 8 až 12 milimetrov, ale nájdu sa aj také, ktoré majú v priemere až 2 centimetre. Okrem toho majú aj najhrubšiu vrstvu perlete zo všetkých kultivovaných perál.

zdroj: https://i.pinimg.com

Juhomorské perly sa vyskytujú v dvoch farebných variantoch. Strieborná Pinctada produkuje biele a striebristé perly s prípadným belasým odtieňom. Zlatá ustrica dáva krémové až zlaté perly. Ich farba je taká dokonalá, že po vytiahnutí z ustrice ich stačí len vyčistiť a vyleštiť bez akýchkoľvek iných úprav. Hlavná oblasť výskytu Pinctady Maxima je severovýchodné pobrežie Austrálie. Zlaté perly produkuje najmä Indonézia a Filipíny.

Indonézske zlaté juhomorské perly, zdroj: missjoaquim.com

Mabe perly

Osobitnou kategóriou perál sú Mabe perly. Výnimočné sú najmä svojim špecifickým tvarom. Tým, že rastú inak ako ostatné perly, vzniká zaujímavá deformácia, ktorá ich odlišuje - na jednej strane sú sploštené. Je to spôsobené tým, že zárodok perly rastie primknutý k stene ustrice. Na tejto strane nie je nabalená žiadna perleť, tá sa aplikuje až dodatočne. Mabe perla môže rásť aj v ustriciach, ktoré produkuj napríklad Akoya alebo tahitské perly. Najčastejšie sa ale využíva ustrica Pteria penguin. Ich farba variuje od svetloružovej až po modrasté odtiene. Špecifická perleť dokáže vytvárať zaujímavé efekty, ako zlaté odlesky alebo farebné spektrum dúhy. Práve dúhový variant Mabe perly si vyslúžil najviac pozornosti a obdivu.Vďaka svojmu tvaru sú tieto perly často využívané pri tvorbe náušníc, brošní alebo prsteňov. Tu totiž dokážu šikovní klenotnícki majstri premeniť ploskú stranu perly na výhodu a perfektne ju zasadiť do výsledného šperku.

zdroj: http://thelin.com/images/categories/ring.jpg

 

Zdroje/inšpirácia:

https://www.americangemsociety.org/en/pearls

http://www.wixonjewelers.com/education/pearls/types-of-pearls/

https://www.pearlparadise.com/pages/pearl-education

http://www.albertsjewelers.com/types-of-pearls

http://www.pearlsofjoy.com/Types-Of-Pearls_ep_47-1.html

 

 

 

                                                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia