Slávne diamanty pomenované po mestách a štátoch: v čom spočíva ich výnimočnosť?

Diamanty zvyknú niesť rôzne názvy. Svetovo známe diamanty, ktoré   sú špecifické svojimi vlastnosťami obvykle nesú meno svojho objaviteľa resp. tvorcu. Nie vždy však musí byť diamant pomenovaný po konkrétnej osobe. Pohľad na niektoré názvy diamantov vo vás môže celkom oprávnene vyvolať otázky, prečo je konkrétny diamant takto pomenovaný. My sme sa tentoraz zamerali na diamanty, ktoré sú nazvané po mestách či štátoch. Iba máloktorý drahokam je opradený toľkými legendami a zaujímavosťami ako práve diamanty. Niektoré diamanty sú natoľko vzácne a jedinečné, že si zaslúžili aj svoj špecifický názov. Najčastejšie sa tieto jedinečné diamanty pomenovávajú podľa toho, kto ich objavil, vybrúsil, prípadne po niektorej z jeho špecifických vlastností. Nie je to však pravidlom. Nájdeme tiež diamanty, ktoré  sú pomenované po mestách či krajinách. Ak teda máte radi geografiu a fascinuje vás krása diamantov, určite čítajte ďalej. Vybrali sme pre vás niekoľko špecifických diamantov, ktoré nesú názov štátu alebo mesta.

 

Amsterdam diamond

Nemôžeme začať inak než amsterdamským diamantom. Hlavné mesto Holandska býva často, a celkom oprávnene, nazývané aj mestom diamantov. Nájdete tu múzeá s diamantmi, predajne ale aj svetoznáme brúsiarne s dlhou históriou. Po Amsterdame je pomenovaný aj svetoznámy diamant hruškového tvaru s hmotnosťou 33,7 karátov. Tento jedinečný čierny diamant bol vyťažený v Afrike a v roku 2001 bol predaný až za 352 000 dolárov.

 

Amsterdamský čierny diamant, zdroj: internetstones.com

 

Dresden diamond

Drážďanský svetlozelený diamant patrí medzi saské klenoty, hoci z tejto oblasti vôbec nepochádza. Jeho história sa datuje až od roku 1722, diamant sa vyznačuje špecifickým zeleným sfarbením, ktoré vzniklo vďaka prirodzenému vystaveniu rôznym materiálom. Diamant má tvar podobný hruške, jeho hmotnosť je 41 karátov a vyťažený bol v Indii. Tento diamant má za sebou množstvo svetových výstav.

Drážďanských diamantov je však viac variantov. Známy je drážďanský biely diamant a drážďanský žltý diamant. Rovnako ako zelený diamant, aj tieto boli vyťažené v Indii. Biely má oválny tvar a hmotnosť 47 karátov. Označenie „biely“ však nie je celkom presné, diamant je takmer bezfarebný, teda číry. Drážďanský žltý diamant spoznáte podľa typického žltého sfarbenia a oválneho tvaru. Jeho hmotnosť predstavuje 38 karátov.

 

 

Drážďanský zelený diamant, zdroj: diliya-luts.com

 

Star of South Africa 

Hviezda južnej Afriky, alebo Cullinan I - tento jedinečný diamant v našom rebríčku rozhodne nemôže chýbať a je na to hneď niekoľko dôvodov. Brúsený diamant pochádza z najväčšieho nájdeného surového diamantu s hmotnosťou 3106 karátov, ktorý dostal názov Cullinan. Nájdený bol v roku 1895 a odštartoval „diamantovú horúčku“ v Južnej Afrike. Neskôr bol Cullinan rozdelený na 9 väčších a 96 malých diamantov. Hviezda južnej Afriky bola vybrúsená do tvaru slzy a po opracovaní sa môže pýšiť hmotnosťou 530,2 karátu. Je súčasťou anglických korunovačných klenotov. 

 

Hviezda južnej Afriky, zdroj: pinterest.com.au

 

Florentine diamond 

História tohto svetložltého diamantu siaha až do 15 storočia. Florentský diamant viackrát zmenil svojho majiteľa a bol dokonca umiestnený na habsburgovskej korune. Diamant pochádza z Indie a je zaujímavý svojim hruškovitým tvarom briolet. Florentský diamant má však aj ďalšie názvy – známy je aj pod menom toskánsky diamant, či rakúsky žltý diamant.

 

Florentínsky žltý diamant, zdroj: jewellermagazine.com

 

Lesotho Brown diamond

Diamant Lesotho Brown je pomenovaný podľa krajiny vyťaženia. Ide o výnimočný hnedý diamant s hmotnosťou 601 karátov. Následne bol rozdelený a zbrúsený na viacero menších kameňov. Najťažší z nich má hmotnosť 71,7 karátov.

 

Jeden z Lesotho Brown diamantov, zdroj: gia.edu

 

Lesotho Promise diamond

Názov tejto malej krajiny v africkom vnútrozemí nesie aj diamant Promise, ktorý je 15. najväčším diamantom na svete. Vyťažený diamant je bezfarebný a môže sa popýšiť hmotnosťou 603 karátov. Po úprave má najväčší drahokam hmotnosť 75 karátov. Zaujímavosťou je, že tento diamant bol v roku 2006 predaný na aukcii v Belgicku za 12,4 milióna dolárov. Novým majiteľom diamantu Lesotho Promise sa stala spoločnosť South African Diamond Corporation s úmyslom diamant ďalej opracovať.  

 

Záverom už zostáva iba dodať, že diamantov s väzbou na určité geografické lokality je omnoho viac. Jednoznačne sa oplatí sledovať aj svetové aukcie diamantov, kde sa z času na čas objavujú veľmi zaujímavé kúsky.

 

 

 

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia