Trendy vo svete šperkov a doplnkov, ktoré budú vládnuť roku 2018

Rovnako ako v móde, aj v klenotníctve hovoríme o určitých trendoch. Koniec koncov, móda so šperkami úzko súvisí, jedna oblasť veľmi úzko zasahuje do druhej a navzájom sa výrazne ovplyvňujú. A rovnako ako v móde, aj pri šperkoch sa stáva, že určité trendy prídu a hneď aj odídu, zatiaľ čo iné pretrvajú dlho. Niekedy sa vrátia z dlhoročného zabudnutia alebo predbehnú dobu svojou extravagantnosťou a odvážnosťou. Čo nás teda čaká v roku 2018?

 

 

Výrazné náušnice, prstene, náramky a náhrdelníky

Na veľkostí záleží. Minimálne pri náušniciach, prsteňoch a náhrdelníkoch v roku 2018. Rozmerné náušnice, najčastejšie v podobe veľkých kruhov, nie sú pritom žiadnou novinkou. Patria medzi obľúbené šperky už nejakú tú dobu a zdá sa, že upadnúť do zabudnutia sa ešte nechystajú.

Čo sa týka prsteňov, letieť budú masívne kusy s nezvyčajnými tvarmi. V posledných rokoch sa objavili prstene, ktoré zakrývali aj viac prstov naraz. Tento výstrelok sa veľmi neuchytil, ale dať si na jednu ruku aj viac prsteňov by nemal byť problém. A všetky môžu byť výrazné.

Náhrdelníky by mali byť tiež pútať pozornosť. A to nielen veľkosťou, ale aj tvarom či dokonca materiálom. Materiálom, ktorý má vtrhnúť do sveta náhrdelníkov, má byť drevo. Ak ste jeho fanúšikom, môžete sa tešiť, drevené náhrdelníky s veľkými a najmä mnohofarebnými korálmi budú hrať v roku 2018 prím. Ak sa nebojíte vziať si aj viac náhrdelníkov naraz, pokojne choďte do toho. Nebojte sa ich navrstviť, tento rok to bude in.

To isté platí aj o náramkoch. Môžu byť nápadné, drevené, kožené, alebo pletené. Veľkou výhodou je, že takýto typ náramkov si môžete pokojne urobiť aj doma. Obrovským plusom bude, ak budú pôsobiť exoticky alebo staroveko – indiánsky, turecky alebo grécky.

 

 

Farby, farby, farby

Ako sa dalo vytušiť už v predchádzajúcom bode, tento rok bude veľmi nápadný a farebný. Prím budú hrať farby kameňov ako nefrit, turmalín alebo tyrkys. To znamená, že so zelenou a modrou farbou (a všetkými odtieňmi medzi nimi) určite chybu neurobíte. Okrem týchto kameňov sa väčšia pozornosť sústredí aj na farebné diamanty. Tie bezfarebné sú nadčasová klasika, farebné by mali zažiť svojich päť minút slávy práve v roku 2018.

 

 

Perly sú späť

Možno ste pri tomto tvrdení pochybovačne nadvihli obočie, veď perly z módy nikdy nevyšli. Rovnako ako diamantový prsteň alebo čierny pánsky oblek sú klasikou, ktorej čas vôbec neškodí. Práve naopak, ďalšie generácie perly znovuobjavujú a prepadávajú ich kúzlu. Rok 2018 by mal celkom jednoznačne patriť perlám. Zvláštne je len to, že najväčší dopyt by nemal byť po dokonale okrúhlych perlách ako od Mikimota. Prednosť dostanú tzv. barokové perly – ich tvar nie je úplne okrúhly, ale často ho ruší nejaká nedokonalosť – sú nepravidelné, zdeformované alebo vajcovité. Ak máte doma takéto perly a doteraz ste ich pre ich nedokonalosť schovávali, tento rok sa určite nehanbite vyjsť s nimi na verejnosť.

 

 

Striebro a email

Ak ste si mysleli, že striebro už do prvej klenotníckej ligy nepatrí, mýlili ste sa. Drahý kov, ktorý odnepamäti patril, spoločne so zlatom, k najobľúbenejším materiálom na výrobu šperkov, sa pomaly vytrácal. Nahradilo ho biele zlato, platina alebo iné kovy. Tento rok by ale striebro malo ohlásiť veľkolepý návrat.

Email neoznačuje len elektronickú poštu. Je to tiež jeden zo spôsobov, ako zvýrazniť farbu šperkov alebo kovov. Technológia nanášania tekutého skla na iné materiály, ako kov alebo kamienky, bola známa už pred stovkami rokov a vďaka nej sa zachovalo mnoho krásnych šperkov. Tento postup – a najmä šperky, ktoré sa pomocou neho vytvoria – by sa mali tento rok tešiť veľkej obľube.

 

 

Geometria a asymetria

Ďalšie tohtoročné trendy vo svete šperkov a doplnkov sa netýkajú ani materiálov, ani farieb. Sú to skôr dizajnové vychytávky. Do popredia sa dostávajú šperky v nápadných geometrických tvaroch – trojuholníky, štvorce, kosoštvorce a ich rôzna kombinácia. Alebo kocky, ihlany a kužele. Mnohé z nich vyzerajú naozaj skvele.

Asi skôr výstrelkom z módnych prehliadok, ako skutočným trendom, ktorý výraznejšie zasiahne do nosenia šperkov a doplnkov, sú asymetrické náušnice.  To môže znamenať viacero vecí – nosenie dvoch podobných náušníc, ktoré sa líšia len detailmi, nosenie dvoch rôznych náušníc, ale aj nosenie len jednej náušnice.  Takže to, čo by sa doteraz bežne považovalo za módne faux pas, má byť jeden z trendov roku 2018. Ak ste teda stratili jednu náušnicu z páru, netreba si zúfať, pokojne ju skombinujte s inou. Budete trendy.

 

 

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia