Perla - elegantný doplnok každého šperku

Perla je výnimočná. Dokonalý výtvor prírody, ktorý od ostatných kameňov odlišuje jej pôvod. Nevzniká hlboko pod zemským povrchom reakciou chemických prvkov, medzi horninami alebo minerálmi. Jej pôvod je organický, vytvára ju živočích a po tisícročia ju ľudia lovili pre jej nádherný lesk a dokonalý tvar.

 

Perly, zdroj: mangatraipearls.com​

 

Niečo z histórie

Perly už tisícky rokov patria k najvzácnejším a najmilovanejším okrasným predmetom. Odjakživa boli symbolom bohatstva a dobrého postavenia, pretože ich dostupnosť bola limitovaná. Najstaršia písomná zmienka o perlách je z pera čínskeho historika a datuje sa do roku 2206 pred n.l. Ľudstvo ich ale poznalo už dlho predtým. V hrobke na území dnešných Spojených arabských emirátov sa našla 7500 rokov stará perla, dnes je známa ako perla Umm Al Quwain.

Perlové šperky boli veľmi drahé aj vďaka vzácnosti ich zdroja. Perlorodky sa nevyskytovali všade, bolo ťažké sa k ním dostať a postupne boli vyprázdňované. Perlové náhrdelníky alebo náušnice sa v bohatých rodinách dedili z generácie na generáciu.

Až na prelome 19. a 20. storočia sa perly začali produkovať organizovane, v perlových farmách. To, samozrejme, viedlo k širšej dostupnosti.

 

Čierne perly v ustrici, zdroj: rawpearls.com

 

Pôvod a výskyt

Perly sa nedolujú v hlbokých baniach ani nezískavajú z rudy. Ich miesto a spôsob vzniku je rovnako elegantný, ako perly samotné. Vznikajú v ulitách mäkkýšov – viacerých druhov ustríc alebo perlorodiek, do ktorých sa dostane zrnko piesku alebo iné dráždidlo. Ustrica okolo tohto dráždidla, ktoré sa usadilo v jej mäkkom tkanive, vylučuje vrstvy perlete, uhličitanu vápenatého. A tak sa rodí perla.

Tradičné oblasti lovu perál boli Perzský záliv, vody okolo Srí Lanky, čínske rieky a jazerá. Sladkovodné perlorodky sa nachádzali aj v európskych riekach. Dnes sú najväčšími producentmi perál krajiny južného Pacifiku a okolo Indického oceánu. Austrália, Filipíny, Mjanmarsko, Malajzia, ale aj Čína a najmä Japonsko.

Práve Japonsko bolo priekopníkom pri zakladaní perlových fariem, kde sa ustrice chovajú na tvorenie perál pod dohľadom odborníkov. Tradičné povolanie lovcov perál, známe z oblasti Perzského zálivu, Filipín alebo Japonska postupne mizne.

 

Rôzne tvary perál, zdroj: ohalloransjewellers.com

 

Technické informácie

Perla je z chemického hľadiska uhličitan vápenatý. Zredukovať ju na chemický vzorec ale nemožno. Rovnako ako pri iných drahých kameňoch, aj perla sa hodnotí na základe určitých kritérií. Tie sa od ostatných drahokamov mierne odlišujú.

Farba perly je typicky zobrazovaná ako biela alebo krémová. Okrem týchto farieb ale existujú perly sfarbené do rôznych iných farieb – čierna, sivá, strieborná alebo ružová. Do úvahy treba brať aj takzvaný „podtón“. Je to vlastne farebný odtieň, ktorý je viditeľný pri špecifických svetelných podmienkach. Jeho farba môže byť takisto rôzna.

Dôležitý je lesk. Ten závisí od kvality perlete. Čím sa perla viac leskne a má jasnejší a hladší povrch, tým je vzácnejšia. S tým súvisí aj množstvo nedokonalostí a závad na povrchu perly. Len zriedka sa nájde perla, ktorá má povrch úplne dokonalý, bez nedokonalostí.

Relevantné kategórie sú aj tvar a veľkosť. Perly z perlových fariem sa väčšinou produkujú vo veľkostiach s priemerom 2 až 16 mm. Tvar je takisto rôznorodý. Môžu byť okrúhle, oválne, v tvare slzy alebo hrušky, alebo môžu byť nepravidelné. Najvzácnejšie sú perly v symetrickom tvare, ale aj z perál nepravidelného tvaru sa dajú urobiť zaujímavé klenotnícke výtvory.

 

Náhrdelník a náušnice s perlami v tvare slzy: de.weddbook.com

 

Využitie

Ťažko nájsť obľúbenejší a krajší výtvor prírody, ako perly. V klenotníctve sú žiadaným tovarom, symbolizujú eleganciu a nadčasovosť. Už storočia je kultovým šperkom náhrdelník z perlových guľôčok. Perlové náušnice, perla na prsteni alebo na brošni. Perly sa spájajú aj so svadobným dňom. Našité na svadobných šatách, v kombinácii so zlatou alebo striebornou farbou sú neprekonateľnou klasikou.

 

Svadobná kytica z perál, detalhesdecasamentos.com.br

 

Slávnych perál a perlových šperkov je nepreberné množstvo. Viažu sa k ním príbehy, nosili ich monarchovia aj slávne osobnosti, ich hodnoty sú v nepredstaviteľných sumách a ich krása vyráža dych.

La Peregrina je perla, ktorej história sa píše už takmer 500 rokov. Bola nájdená blízko Perlových ostrovov neďaleko Panamy africkým otrokom. Stala sa majetkom španielskej kráľovskej rodiny na viacero storočí. V roku 1969 perlu kúpil Richard Burton a daroval ju ako valentínsky darček manželke Elizabeth Taylor. Po jej smrti sa perla v roku 2011 predala na aukcii za neuveriteľných 11 miliónov dolárov.

Elizabeth Taylor nebola jediná herečka, ktorá dostala perlový náhrdelník ako darček. Marylin Monroe si od manžela Joea DiMaggia na ich svadobnej ceste v Japonsku rozbalila perlový náhrdelník zo 44 dokonalých perál.

Philip Henry Hope, majiteľ slávneho Hopeovho diamantu, vlastnil aj výnimočnú, 450 karátovú perlu. Francúzska cisárovná Marie Louise nosila na tiare 75 karátovú perlu La Regente. A Pierre Cartier v roku 1917 vymenil perlový náhrdelník za palác na Piatej Avenue v New Yorku.

 

Francúzska tiara, zdroj: thepracticalgemologist.com

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia