Čo je to punc a puncovanie šperkov z drahých kovov

Téma punc, puncovanie a karát vie byť zaujímavá aj pre bežného človeka. Hneď teraz sa dozviete, aký je rozdiel medzi drahými a kvalitnými šperkmi na rozdiel od bižutérie. Článok vám poskytne viacero zaujímavých informácií a naučí vás, ako si správne vybrať kvalitný šperk za dobrú cenu. Rovnako vám ľahko a rýchlo odpovie na tieto základné otázky:

 

Čo je to punc a aké existujú?

Ako sa punc používa?

Môže byť punc falšovaný?

Prečo je punc dôležitý?

 

Vyrobené v Novau

 

Čítajte ďalej a všetko podstatné, čo potrebujete vedieť pre výber vášho budúceho šperku sa dozviete.

 

Punc predstavuje úradnú značku na predmetoch vyrobených z drahých kovov, akými sú zlato, striebro alebo platina. Pre bežné človeka to znamená miniatúrnu vyrazenú značku na málo viditeľnom mieste vášho šperku tak, aby nenarúšal jeho dokonalú krásu. Niekedy punc nájdete zvnútra prsteňa alebo na háčiku náušníc a vo väčšine prípadov ho voľným okom nie je možné rozoznať. Preto aby ste zistili koľko karátový šperk máte, musíte použiť lupu.  

 

Vyrobené v Novau

 

Ak si vyberáte šperk, ktorý má punc, tak si môžete byť istý, že nejde o lacnú bižutériu, ale veľmi drahý šperk z kvalitného materiálu. Medzi šperkmi je punc jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý určuje nie len kvalitu ale aj pôvod samotného šperku a to kde bol vyrobený.

 

Viacerí z vás si možno myslia, že punc je práve to trojčíslie, ktoré máte na svojom prsteni, retiazke alebo inom šperku. Avšak celkom tak to nie je, pretože čísla ako 925 alebo 585 či 986 sa môžu, ale nemusia uvádzať. Pravosť, kvalitu a pôvod vášho šperku určuje práve miniatúrny obrázok, inak nazývaný aj štátny punc.

 

 

Práve štátny punc určuje druh kovu (zlato, striebro, platina), rýdzosť a kvalitu šperku. Aké všetky značky (obrázky) štátneho puncu existujú si môžete pozrieť na obrázku nižšie. Ako si môžete všimnúť, tak pri každom obrázku je aj to známe 3-miestne číslo, ktoré každý z nás hľadá na svojom krásnom a novom šperku. Podľa tohto čísla určujeme iba rýdzosť šperku (použitého materiálu). Takže ak si budete nabudúce kupovať nejaký šperk, vypýtajte si lupu a  u zlatníka si overte, či má daný šperk aj pečať štátneho puncu.

 

 

Podľa puncového zákona všetky šperky z drahých kovov ponúkané na predaj v našich obchodoch musia prejsť kontrolou na Puncovom úrade SR a na jej základe je šperk označení príslušnými puncovými značkami. Rovnako sa to týka aj dovezených šperkov alebo šperkov zhotovených na zákazku v zlatníctve.

 

V zlatníckej dielni Novau

 

Môžete sa však stále stretnúť aj s falšovaním puncov, čo sa môže stať, ak nekupujete výrobky u osvedčených zlatníctvach a odborníkov. Najčastejšie sa falšuje 14 karátové zlato rýdzosti 585/1000 a používajú sa napodobneniny obrázkov – platných puncových značiek. Dnes už inšpektori pre odhalenie falošných puncov dokážu pomocou modernej techniky odhaliť falzifikáty. Pomocou digitálnej kamery vyrazenú značku nasnímajú priamo z mikroskopu na obrazovku počítača. A následne pomocou vhodného osvetlenia, zväčšenia a získania kvalitného obrazu porovnávajú spochybnenú značku s pravou.

 

5 Tipov na záver:

Ak požiadate zlatníka, aby vám podal lupu pri obzeraní šperku a jeho puncu, mal by to urobiť.

Nezabúdajte, že na každom jednom šperku zo zlata, striebra alebo platiny musí byť punc.

V Slovenskej aj Českej republike sú štátne puncové značky rovnaké.

Štátny punc nie je len to trojčíslie, ale predovšetkým prislúchajúci obrázok.

Puncom zistíte nie len kvalitu, rýdzosť, ale aj pôvod vášho šperku.

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia