Ako rozoznať a nekúpiť falošné šperky?

Časy, kedy šikovní podvodníci pripravili dôverčivých ľudí o peniaze priamo na ulici, kde im predávali zaručene pravé zlaté rolexky, sú už dávno za nami. Nanešťastie podvodníci nezmizli, predaj falošných šperkov sa len prezliekol do nových foriem. Nie je vôbec prekvapujúce, že prekvitá najmä v internetovom prostredí.

 

Puncové značky pre zlato, striebro a platinu, zdroj: puncovyurad.sk

 

Na čo si dať pozor pred samotnou kúpou?

V prípade, že ste sa rozhodli pre kúpu šperku, neorientujte sa len podľa ceny. Najlacnejšia ponuka nemusí znamenať najvýhodnejšiu kúpu. Kvalitný šperk má svoju hodnotu, preto sú veľmi lacné obchody podozrivé. Ak nakupujete v kamennom obchode, máte možnosť sa na informácie, ktoré vás zaujímajú, opýtať priamo predavača alebo majiteľa. Využite túto možnosť.
Horšie je to na internete. Vďaka nedostatočnej opatrnosti sa internet stal miestom, kde ešte majú šancu prežívať rôzni podvodníci alebo neseriózni predajcovia. Vyhľadajte si informácie a referencie o obchode, v ktorom plánujete nakúpiť. Venujte pozornosť aj samotnej stránke. Pôsobí profesionálne, je na nej dostatok informácii o spoločnosti, všetky potrebné údaje a kontakty? Nebojte sa opýtať na príslušných diskusných fórach na skúsenosti s daným e-shopom. Dobrým znakom je aj certifikát kvality udeľovaný rôznymi nákupnými radcami a porovnávačmi cien produktov.

 

Čo skontrolovať na konkrétnych šperkoch?

Povedzme, že šperk už máte doma. Zdedili ste ho, kúpili už dávnejšie alebo dostali do daru. Takéto šperky bývajú zväčša pravé, ale aj tak vám to nedá a radi by ste si ich pravosť overili. Existuje viacero postupov a spôsobov, ako overiť ich pravosť. Niektoré spôsoby sú menej presné a môžete si ich urobiť aj doma, iné sú profesionálnejšie a šperk budete musieť zveriť profesionálnemu zlatníkovi alebo gemologickému laboratóriu.

 

Skontrolujte puncovú značku

Ak je váš šperk z drahého kovu, mal by byť opuncovaný. To znamená, že by na ňom malo byť miniatúrnou veľkosťou laserom vygravírované číslo, ktoré označuje rýdzosť drahého kovu. Na Slovensku je puncovanie v kompetencii Puncového úradu. V prípade, že puncovú značku nenájdete, netreba hneď podliehať panike. Pri starších šperkoch byť nemusí. Puncovanie sa zaviedlo až v 70. rokoch, kedy bol vo Viedni podpísaný Dohovor o kontrole a označovaní výrobkov z drahých kovov (International Hallmarking Convention).
Niektoré veľké a slávne spoločnosti svoje šperky označujú aj vlastnou značkou. Ak chcete prekvapiť priateľku zásnubným prsteňom napríklad od spoločnosti Tiffany & Co., vedzte, že na šperku od nich by mala byť aj ich vlastná značka.

 

Diamanty a drahokamy by mali mať certifikáty

Každý diamant by mal mať svoj „rodný list“ - certifikát vydaný nezávislou inštitúciou, ktorá má dostatočné technologické vybavenie, aby vedela skontrolovať pravosť diamantu a určiť všetky jeho parametre. Najznámejšou a najrešpektovanejšou takouto inštitúciou je Americký gemologický inštitút (GIA). Pri kúpe väčších a drahších diamantov je v poriadku vyžadovať certifikát od tohto alebo iného uznávaného laboratória. Pri menších šperkoch postačí aj posudok od súdneho znalca v oblasti gemológie.

 

 Diamanty by mali mať svoj „rodný list“, zdroj: artisgioielli.com

 

Spôsoby domácej kontroly

Existuje viacero spôsobov, ako určiť, či sú zlato alebo diamanty, ktoré máte doma, pravé. Treba ale povedať, že tieto spôsoby nie sú stopercentne presné, a konečnú istotu získate až po konzultácii s odborníkom.
Ako otestovať zlato? Najčastejšie sa spomína magnetová skúška. Zlato nemagnetizuje, takže ak si zoženiete dostatočne silný magnet a ten bude šperk priťahovať, pravdepodobne nie je vytvorený zo zlata. Keďže zlato je mäkký kov, často sa najmä v minulosti testovala jeho pravosť jednoduchým zahryznutím sa. Ak ste dokázali na minci alebo šperku zanechať odtlačok zuba, išlo o zlato. Tento spôsob veľmi neodporúčame. Nielenže to nie je veľmi presné, ale hrozí poškodenie chrupu a, samozrejme, aj samotného šperku. Vyskúša môžete aj pošúchať šperk po keramickom tanieri. V prípade, že na tanieri ostanú čierne stopy, nejde o pravé zlato, skôr len o pozlátenie iného kovu.
Ďalšia metóda sa používa už stovky rokov a takisto ju neodporúčame robiť doma. Ide o testovanie zlata pomocou lúčavky kráľovskej, čo je zmes kyseliny chlorovodíkovej a kyseliny dusičnej. Neodporúčame to preto, pretože okrem samotnej kyseliny potrebujete prax. Na testovanie zlata s rôznymi rýdzosťami sa používa rôzna koncentrácia lúčavky. Ak vás tento spôsob zaujal, skúste sa opýtať skúseného zlatníka, mal by o ňom vedieť a poradiť vám viac.

 

Zlato sa dá otestovať aj lúčavkou kráľovskou, zdroj: md-hunter.com

 

A čo s diamantmi?

Zopár trikov sa dá použiť aj pri diamantoch. Počuli ste už o testovaní pomocou vlastného dychu? Diamant by sa nemal dýchaním naň zahmliť, respektíve to vyžaduje značné úsilie. Ak máte doma diamant, pri ktorom máte istotu jeho pravosti, môžete ho takto porovnať s kameňom, pri ktorom istotu nemáte. Ak sa jeden nezahmlí a druhý áno, je to dôvod na pochybovanie o jeho pravosti.
Iná metóda súvisí s diamantovou štruktúrou a spôsobom, akým láme svetlo. Keďže svetelný lúč sa v diamante láme vo výraznom uhle, mal by byť obraz cez diamant značne zdeformovaný, až nerozpoznateľný. Položte diamant na noviny. Písmená pod ním by sa nemali dať rozoznať. Alebo nakreslite na kúsok papiera bodku a diamant položte priamo na ňu. Ak ide o obyčajný krištáľ, uvidíte v ňom zväčšený odraz tejto bodky. Cez pravý diamant by ste bodku nemali vidieť vôbec.

 

Tieto spôsoby, samozrejme, nie sú úplne presné. Ak vám tieto testy vyjdú pozitívne, malo by byť všetko v poriadku. Ak naznačia, že diamant nie je pravý, je stále príliš skoro na istotu o jeho nepravosti. Pochybnosti si zaženiete, alebo naopak potvrdíte, návštevou skúseného odborníka.

 

Cez pravé diamanty by ste text nemali vidieť, zdroj: delphimetals.blogspot.com

 

Verte odborníkom a zdravému rozumu

Najistejším spôsobom, ako sa vyhnúť falošným šperkom, je kupovať ich len u dôveryhodného obchodníka. Taký by mal vedieť dokázať pravosť šperkov certifikátom alebo posudkom súdneho znalca, mal by mať prehľad v oblasti šperkárstva a zlatníctva, vedieť odpovedať na otázky a celkovo pôsobiť dôveryhodne a seriózne. Ak nemáte istotu, nebojte sa pýtať a pochybovať. Ide o vaše peniaze.
Nenechajte sa nalákať na podozrivo nízke ceny. Kvalitný šperk má svoju hodnotu a málokedy sa predáva pod cenu. Klenotníctvo je okrem toho príliš luxusný segment a výpredaje a obrovské zľavy sa v ňom vyskytujú málokedy.
V prípade, že už máte šperk doma a nemáte istotu o jeho pravosti, nebojte sa zaniesť ho k zlatníkovi na kontrolu. Domáce testovanie môže len potvrdiť alebo vyvrátiť vaše pochybnosti, konečné slovo by mal ale mať odborník.

 

 

Zdroje:

http://www.jewellerymonthly.com/12-top-tips-on-how-to-spot-fake-jewellery-items/

http://www.ebay.com/gds/How-To-Spot-Fake-Tiffany-Jewelry-/10000000001241859/g.html

http://abc7ny.com/fashion/7-tips-to-spotting-fake-jewelry/695781/

http://www.sbcgold.com/blog/test-gold-5-simple-ways-spot-fake-gold/

http://www.wikihow.com/Tell-if-a-Diamond-is-Real

http://www.wikihow.com/Tell-if-Gold-Is-Real

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia