Čo symbolizuje zásnubný prsteň

Krásne ženy a šperky k sebe neodmysliteľne patria. Neexistuje však dôležitejší šperk, ako zásnubný prsteň, preto si na výbere toho pravého dajte záležať. Zásnubný prsteň je symbolom vašej nekonečnej lásky a oddanosti.

Každá žena sníva o princovi na bielom koni, ktorý jej v pravú chvíľu podaruje ten najdokonalejší, prsteň všetkých prsteňov. Zásnubný prsteň je neodmysliteľnou súčasťou začiatku ich spoločnej cesty životom.

 

 

Materiál veľa napovie

Najobľúbenejším kovom zásnubného prsteňa je v súčasnosti zlato. Kým sa však zlato stalo dostupným kovom pre všetkých, naši predkovia si vyrábali prstienky z rastlín, kože, kameňa, až neskôr z kovov ako bronz a železo.

V starovekom Ríme nosili tieto ozdoby len veľmi bohatí ľudia. Prsteň symbolizoval nielen bohatstvo, ale aj autoritu a vysoké postavenie. Na ženskej ruke bol znakom, že žena je vo vlastníctve muža. Kov, z ktorého bol vyrobený, závisel spravidla od veľkosti majetku muža.

Dnes sú prstene zdobené najrôznejšími tvarmi a veľkosťami kameňov od zafírov cez diamanty a rubíny až po smaragdy. Tí poverčivejší z nás veria, že čím je kameň lesklejší, tým lepšie dokáže pri odraze svetla rozptýliť negatívnu energiu.

 

 

Aj zásnubný prsteň má svoju históriu

Prvá zmienka o zásnubnom prsteni pochádza už z čias starovekého Egypta. Áno, presne tak. Už starí Egypťania obdarovávali svoje vyvolené prstienkom vyrobeným najčastejšie zo železa. Spočiatku sa vyrábali v tvare kosoštvorcov, neskôr v tvare kruhu symbolizujúcom nekonečno. V egyptskej kultúre sa verilo, že nasadením prstienka na prstenník ľavej ruky bude srdce ženy patriť mužovi, ktorý tak urobí. Ste zvedaví prečo? Egypťania boli presvedčení, že prstenníkom ľavej ruky prechádza žila vena amoris, v preklade žila lásky, ktorá ho spája priamo so srdcom. A takýmto spôsobom si princovia po celom svete získavajú srdcia svojich princezien dodnes.

 

 

Prsteň poukazuje na zakázané ovocie

Prsteň na prostredníku nám odjakživa napovedá, že osoba, ktorá nám padla do oka, je pre nás zakázaným ovocím. Žiaľ, už čoskoro bude patriť k niekomu inému. Vedeli ste, že aj tento symbol má svoju históriu? Traduje sa, že ázijskí muži darovali pred odchodom na dlhé cesty svojim ženám prstene, ktoré mali dohliadnuť na vernosť ženy počas ich neprítomnosti. Ako? Špeciálne zhotovené krúžky sa po zložení z ruky rozpadli a opraviť ich vedel zvyčajne len muž. Ak po návrate domov nenašiel na prste ženy prsteň, bola podozrivá z nevery.

A prečo práve zásnubný prsteň?

Prstene svojím tvarom bez začiatku a konca symbolizujú nekonečno a večnosť. Vyjadrujú nekonečnú lásku a večné spojenie dvoch ľudí v nadchádzajúcom spoločnom živote.

 

 

Ako sa nosia prstene

Milovaný vás požiadal o ruku a daroval vám nový šperk, ktorý patrí práve na prstenník ľavej ruky. Vy ste ale milovníčka prsteňov a zrazu neviete, kam si ktorý nasadiť?

To, na ktorej ruke budete zásnubný prsteň nosiť, je len na vás. V dnešnej dobe je, našťastie, už máločo striktne dané. V niektorých európskych krajinách uprednostňujú ženy nosenie prsteňa na prstenníku pravej ruky, pretože sa verí, že ľavá oplýva negatívnou energiou, ktorú by žena mohla priniesť do vzťahu. Táto povera platí najmä pre obrúčky. U nás je rozšírenejší staroegyptský zvyk, a teda nosenie na ľavej ruke.

Starí Egypťania boli presvedčení, že prstenníkom ľavej ruky prechádza žila vena amoris, v preklade žila lásky, ktorá ho spája priamo so srdcom. V egyptskej kultúre sa verilo, že nasadením prstienka na prstenník ľavej ruky bude srdce ženy patriť mužovi, ktorý tak urobí.

 

 

Zásnubný prsteň vs. obrúčka

V deň D, kedy si so svojou polovičkou poviete veľavravné áno, budete obdarované ďalším prstienkom. Čo s ním?

Niektoré ženy si zásnubné prstene z obavy, že drahé kamene pri nosení poškodia, odkladajú do šperkovničiek. Iné ich bez obáv nosia na prstenníkoch spolu s obrúčkou. Je teda na vás, ktorú z možností zvolíte.

Pre ostatné prstene vám teda zostalo dosť miesta na oboch rukách. No nie je to výborné?

 

 

Prečo si počas sobáša vymieňame obrúčky

Svadobné obrúčky sú nielen neoddeliteľnou súčasťou sobášov, stali sa aj obľúbeným motívom na svadobných oznámeniach či rôznych dekoráciách.

Symbolika prsteňa je nám už dobre známa. Šperk v tvare kruhu bez začiatku a konca symbolizoval nekonečno už v časoch starovekých kultúr.

Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, čo symbolizuje samotná obrúčka?

Tradíciu vymieňania si prstienkov pri svadobnom obrade dedíme po svojich predkoch už stáročia. Staroveké kultúry boli veľmi poverčivé, a tak všetko, čo sa z ich zvykov zachovalo, má svoju symboliku a význam.

Na rozdiel od zásnubného prsteňa, v obrúčke nájdeme aj pridaný symbol vstupnej brány, ktorú symbolizuje práve prázdny priestor uprostred kruhu šperku. A kam táto brána vedie? Predsa do spoločného života v dobrom, aj v zlom.

 

 

Ako vybrať ten správny

Páni, ste presvedčení, že ste našli tú pravú, s ktorou chcete prežiť zvyšok svojho života? Tak neváhajte a začnite sa činiť. Prvým krokom je výber zásnubného prsteňa. Ako na to?

V prvom rade by ste mali dobre poznať vkus vašej vyvolenej. Ak si nie ste istí alebo ste „módni babráci“, odporúčame poradkyňu. A kto sa tejto úlohy zhostí lepšie ako najlepšia priateľka vašej lásky? Okrem výberu TOHO pravého vám poradí aj pri výbere správnej veľkosti.

 

 

Koľko investovať

Pri nákupe potrebujete okrem poradkyne aj istý obnos peňazí. Páni, pozor! Hoci pre nosenie prstienkov na ženskej ruke nemáme žiadne striktné pravidlá, pre hodnotu už áno. Vo všeobecnosti platí, že hodnota zásnubného prsteňa by mala predstavovať tretinu z výšky vášho platu a hodnota obrúčok by nemala byť nižšia ako trojnásobok vášho platu.

Malá rada na záver. Vyberajte tak, aby vám šperk, ktorý vyberiete, dopomohol v deň D k odpovedi, ktorú chcete počuť. Rozhodne nešetrite.

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia