Smaragd - najstarší drahokam na svete

Smaragd sa zaraďuje medzi štyri vzácne drahokamy, spolu s diamantom, zafíromrubínom. V mineralógii hovoríme o kremičitane berylnato-hlinitom, v skratke beryl. Smaragd je zelená odroda berylu. Svoj názov získal zo starovekého gréckeho slova smaragdos, čo doslova znamená „zelený kameň“. Medzi beryly patria aj iné drahokamy alebo polodrahokamy, ako napr. modrý akvamarín alebo ružový morganit.

 

Smaragdy, zdroj: infolifeworld.blogspot.com

 

 

Niečo z histórie

Smaragdy patria k najstarším drahým kameňom na planéte. Vek tých úplne najstarších, nájdených v Južnej Afrike, je podľa odborníkov takmer tri miliardy rokov. Už v staroveku bol o ne enormný záujem. Najstaršie bane na smaragdy sa nachádzajú v Egypte a ich vek sa odhaduje na takmer päťtisíc rokov. V Egypte boli dlho populárne, boli obľúbeným drahokamom kráľovnej Kleopatry.

V Európe získali na popularite po objavení Ameriky. Pôvodní obyvatelia Južnej a Strednej Ameriky, Inkovia a Aztéci, mali k smaragdom takisto veľmi blízky vzťah.

 

Surové smaragdy, zdroj: youtube.com

 

Pôvod a výskyt

Kolumbia je dnes najväčším producentom smaragdov na svete. V tesnom závese je africká krajina Zambia a Brazília. Okrem nich sa ale smaragdy nachádzajú roztrúsené po celom svete, od Severnej Ameriky, cez Európu, Áziu až po Austráliu.

Zelená farba smaragdov je zapríčinená chrómom a vanádom, ktorý sa bežne vyskytuje v iných vrstvách zemskej kôry ako berýlium. Keby sa teda planéta vyvíjala pokojným spôsobom, zelené smaragdy by sme dnes nepoznali. Pohybom tektonických dosiek a turbulentným vývojom zemskej kôry sa ale tieto prvky dostali k sebe a v procese trvajúcom milióny rokov vznikli zelené odrody berylu.

Mimochodom, medzi odborníkmi sa dodnes vedú debaty o tom, čo je už smaragd a čo je „len“ zelený beryl. Faktor, ktorý zaváži najviac, je farba. Smaragd má hlbokú, tmavú a sýtu  farbu. Kamene so svetlo zelenou farbou a slabou hustotou zeleného odtieňa sú zelené beryly.

 

Farebné odtiene smaragdu, zeleného berylu a akvamarínu, zdroj: navneetgems.com

 

 

Technické informácie

Tvrdosť smaragdov je 7.5 až 8 bodov na Mohsovej stupnici. To z nich robí pomerne tvrdý minerál. Napriek tomu nie sú veľmi odolné voči tlaku, sú krehké a ľahko praskajú. Z toho dôvodu na nich bývajú povrchové nedokonalosti, praskliny a inklúzie. Cena nedokonalého smaragdu ale môže byť vyššia ako cena priezračne čistého smaragdu bez  poškodení a inklúzii. Také sú totiž veľmi vzácne a je vysoká pravdepodobnosť, že takýto smaragd má syntetický pôvod. Aj smaragdy často podstupujú rôzne technické úpravy. Najčastejšie sa jedná o špeciálne olejovanie cédrovým olejom, ktorý zaplní praskliny a zvýrazní lesk.

 

Ani smaragd nie je výnimkou pri kritériách, ktoré určujú jeho cenu. Určujúca je, samozrejme, farba. Najžiadanejšie sú čisto zelené alebo modrasto zelené smaragdy v sýtych a živých odtieňoch. Čo sa týka čistoty, pri smaragdoch sa nevyžaduje, aby boli dokonalé čisté, drobné nečistoty a inklúzie sú prirodzené. Vďaka kryštálovej štruktúre sa väčšinou obrusuje do tvaru pravidelného štvorca alebo obdĺžnika s mierne zaoblenými hranami. A v neposlednom rade je tu karátová váha. Vďaka menšej hustote je karátový smaragd väčší ako diamant s váhou jedného karátu.

 

Smaragd osadený v prsteni, zdroj: thespruce.com

 

 

 

Využitie

Smaragd je jednoznačne najobľúbenejším a najvzácnejším zeleným drahokamom. Brúsiči a zlatníci ho majú radi, hoci pracovať so smaragdom je pre mnohých z nich špeciálna výzva. Jeho krehkosť robí manipuláciu s ním pomerne náročnou operáciou. Výsledok ale stojí za to. Veľmi populárne sú smaragdové náušnice, ale v ponuke je takmer všetko od prsteňov cez náramky a náhrdelníky.

 

Ako drahé kamene sa smaragdy využívajú už od staroveku. Kleopatra na ne nedala dopustiť, rímsky učenec Plínius Starší sa pochvalne vyjadroval o ich farbe a schopnosti osviežiť unavené oči a pre Inkov a Aztékov to boli posvätné kamene. Z obdobia neskorej ríše Inkov sú aj najstaršie smaragdy na slávnej Andskej korune. Andská koruna, na ktorej je 450 smaragdov, bola vyrobená pre sochu Panny v kolumbijskom meste Popayán, no dnes sa nachádza v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku.

 

Andská koruna, 450 smaragdov vložených do 18-22 karátového zlata, zdroj: nytimes.com

 

Ďalšie slávne klenoty so smaragdami sú napríklad Náhrdelník španielskej inkvizície, na ktorom sú kolumbijské smaragdy a diamanty z Indie. Jeho prvým známym vlastníkom bol maharadža z Indoru a dnešné meno mu dal neskorší vlastník Harry Winston. Žiadne známe spojenie so španielskou inkvizíciou nemá.

Preslávená je aj Hookerovej smaragdová brošňa, pomenovaná podľa Janet Annenberg Hooker. Smaragd v nej vsadený  bol kedysi korunovačným klenotom otomanských Turkov. Neskôr ho získala známa spoločnosť Tiffany & Co. a vsadila ho do tiary, potom do brošne. Tú si kúpila Janet Annenberg Hooker a darovala ju Smithonianskému inštitútu vo Washingtone, kde je dodnes.

 

Hookerovej smaragdová brošňa, zdroj: manyfaceted.com

 

 

 

Zdroje:

http://www.gia.edu/emerald

http://www.gemstoneuniverse.com/emeraldgemstonebenefits/

http://www.crystalvaults.com/crystal-encyclopedia/emerald

http://gemstone.org/index.php?option=com_content&view=article&id=84:sapphire&catid=1:gem-by-gem&Itemid=14

http://www.minerals.net/gemstone/emerald_gemstone.aspx

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia