Farebné diamanty: Čo to vlastne je a kde sa vzali?

Pri vyslovení slova diamant napadne väčšine ľudí rovnaká prvá predstava – bezfarebný, číry drahokam lámajúci svetlo na spektrum farieb. Diamant sa však nevyskytuje len vo svojej priezračnej podobe. Síce v menšom množstve, ale ťažia sa aj farebné diamanty, v anglických krajinách označované ako „fancy“. Poďme si o nich povedať niečo viac.  Diamanty existujú v podstate vo všetkých možných farbách a odtieňoch. Vznikajú rôznymi spôsobmi -  znečistením cudzím chemickým prvkom v procese tvorby diamantu, vysokým tlakom, ktorý na diamanty pôsobí v zemskej kôre, poprípade ich sfarbí prirodzená zemská radiácia. Často sa tieto tri príčiny v rôznom pomere kombinujú, čo vedie k vzniku zaujímavých farebných odtieňov.

Prítomnosť bóru sfarbuje diamant do modra, vodík je zodpovedný za fialový odtieň, dusík za oranžový alebo žltý. Červené a hnedé diamanty majú omnoho hustejšiu štruktúru ako bezfarebné, takže boli pravdepodobne vystavené vyššiemu tlaku, zelená farba je zase výsledkom zemskej radiácie.

Farebné diamanty môžu mať rôzne farby, zdroj: enchanteddiamonds.com

Aké sú kritéria hodnotenia farebných diamantov?

Určite viete, že pri diamantoch (ale aj iných drahokamoch) sa hodnotí kvalita pomocou tzv. 4C - z anglických výrazov Color, Cut, Clarity a Carat Weight - farba, výbrus (tvar), čistota a karátová váha. Aj pri farebných diamantoch sa používa 4C, akurát sa líši stupnica, ktorou sa vyjadruje farba. Pri bezfarebných diamantoch sa farba označuje písmenami od „D“ po „Z“. D označuje diamant, ktorý je dokonale priezračný a bezfarebný, Z, naopak, označuje diamanty so žltým nádychom. Čírosť sa tu považuje za plus, preto sú najlepšie hodnotené „déčkové“ diamanty.

Pri farebných diamantoch používa Americký gemologický inštitút, najväčšia autorita v gemológii, stupnicu vyjadrenú slovne. Jej jednotlivé stupne sú Faint, Very Light, Fancy Light, Fancy, Fancy Intense, Fancy Deep a Fancy Vivid. Faint označuje mdlý odtieň, Fancy Vivid na druhej strane stupnice intenzívne a sýte odtiene. Netreba asi zmieňovať, že hodnota diamantu stúpa, čím je farba živšia a intenzívnejšia.

Hodnotenie farby podľa GIA, zdroj: gia.edu.com

Čistota diamantu nie je pri farebných kusoch až taký určujúci faktor kvality. Najdôležitejšie kritérium je farba, jej odtieň a hustota. To znamená, že pri vzácnom farebnom odtieni ostáva cena závratne vysoká aj v prípade, že sú v diamante viditeľné inklúzie a nečistoty. To, samozrejme, neplatí, pokiaľ môžu mať inklúzie vplyv na životnosť a kvalitu drahokamu. V takom prípade cena prudko klesá.

Výbrus je pri farebných diamantoch relevantný faktor, pretože veľkosť a tvar majú na vyznenie farby priamy vplyv. Správnym opracovaním dokážu brusičskí majstri dosiahnuť značné zintenzívnenie farby, a tým aj zvýšenie hodnoty diamantu. Čo sa týka veľkosti, platí to, čo prakticky pri každom drahokame. Čím viac karátov, tým vyššia cena.

Najvzácnejšie farby sú červená, modrá, zelená, oranžová a ružová. Naopak, celkom bežné sú hnedé diamanty. Tie sa dokonca dlhú dobu využívali len priemyselne, až v osemdesiatych rokov sa ich našlo v Austrálii také množstvo, že sa pretlačili aj do šperkárstva. Jednotlivé odtiene hnedých diamantov sa zvyknú nazývať „champagne“, „cognac“ alebo „coffee“, pravda ale je, že hnedé diamanty končia väčšinou len na priemerných šperkoch.

 

zdroj: http://cbsnews1.cbsistatic.com

Ako je to s cenou farebných diamantov?

Rovnako ako všade inde, aj pri diamantoch platí princíp exkluzivity. To znamená, že to, čoho je menej, je vzácnejšie, a tým pádom aj drahšie. Diamantov sa ročne vyťaží značné množstvo, len nepatrný zlomok je však vhodný na využitie v šperkárstve. A ešte menší zlomok z toho tvoria farebné diamanty.

Červené diamanty sú extrémne vzácne a drahé, zdroj: arpegediamonds.com

Najvzácnejšie farby - červená, modrá, zelená, ružová alebo fialová - sa vyskytujú v prírode veľmi raritne, a preto je cena takýchto diamantov často omračujúca. Na otázku, či sú farebné diamanty vo všeobecnosti drahšie ako bezfarebné, sa však nedá jednoznačne odpovedať. Do hry okrem farby totiž vstupujú aj iné faktory z už spomínaných štyroch C. Aj bezfarebný diamant tak môže byť drahší ako farebný. Ak by sme však vedľa seba postavili bezfarebný diamant a červený diamant v sýtej farbe, ktorých sa na svete nachádza len zopár, a tieto diamanty by mali okrem farby identické parametre, cena červeného diamantu by bola určite mnohonásobne vyššia.

zdroj: https://www.graffdiamonds.com

Najznámejšie farebné diamanty

The Hope Diamond

The Hope Diamond, alebo Hopeov diamant, asi netreba veľmi predstavovať. Sýtomodrý diamant opradený legendami, podľa ktorých prináša svojim majiteľom nešťastie, patrí medzi najznámejšie drahokamy vôbec. Váži niečo vyše 45 karátov a medzi jeho majiteľov patril napríklad francúzsky kráľ Ľudovít XIV. alebo Henri Thomas Hope, podľa ktorého získal aj svoje meno.

zdroj: http://small-talks.com

Moussaieffov červený diamant

Hoci váži Moussaieffov červený diamant len okolo 5 karátov, jeho cena sa šplhá do závratných výšin. Červený diamant patrí totiž medzi naozajstné vzácnosti, bolo ich objavených len niečo okolo tridsať, a aj z tohto zanedbateľného množstva váži väčšina menej ako jeden karát. Preto objavenie tohto červeného diamantu neznámym farmárom v Brazílii spôsobilo v 90. rokoch medzinárodnú senzáciu.

zdroj:https://www.costerdiamonds.com

 

Diamant Blue Moon

Tento modrý diamant na seba pútal pozornosť už od svojho vyťaženia v roku 2014. Takmer tridsať karátový neopracovaný diamant bol po vybrúsení menší o dve tretiny, jeho váha sa scvrkla na 12 karátov. Aj to však stačilo na to, aby v roku 2015 zlomil svetový rekord a stal sa najdrahším predaným diamantom na svete. Nového majiteľa si našiel za ohromujúcich 48 miliónov dolárov. 

zdroj:http://www.callmechrys.us

Diamant Pink Star

Apríl 2017 priniesol ďalší svetový rekord. Na aukcii v Hong Kongu sa do predaja dostal dokonalý ružový diamant s názvom Pink Star. Ten bol objavený už v roku 1999 v baniach De Beers v Afrike, a hoci bol po dvojročnom opracovávaní menší takmer o polovicu, stále váži úctyhodných 60 karátov. Vezmúc do úvahy jeho farbu a dokonalú čistotu, rekordná suma 71,2 milióna dolárov nie je až taká prekvapujúca.

Diamant Pink Star aktuálne drží svetový rekord ako najdrahšá diamant na svete, zdroj: ritani.com

Drážďanský zelený diamant

Najslávnejší zelený diamant nie je fascinujúci len svojou farbou, ktorá vznikla mnoho miliónov rokov dlhým ožarovaním zemskou radiáciou hlboko pod povrchom zeme, ale aj svojou dlhou históriou. Prvá zmienka o ňom sa dá nájsť už v roku 1722. Váži 41 karátov a stal sa jedným zo symbolov Drážďan, kde je vystavený už viac ako dvesto rokov.

zdroj: https://www.katerinaperez.com

Inšpirácia/zdroje:

https://www.gia.edu/gia-faq-when-colored-diamond-fancy

http://www.naturallycolored.com/blog/are-colored-diamonds-more-expensive/

https://en.wikipedia.org/wiki/Diamond_color

http://www.naturallycolored.com/diamond-education/how-are-colored-diamonds-made

http://www.rarecoloreddiamonds.com/faqs/

http://4cs.gia.edu/en-us/4cs-diamond-quality/

http://www.naturallycolored.com/famous-diamonds/most-expensive-diamonds

 

 

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia