Proces spracovania diamantov: od ťažby až po vašu šperkovnicu

Premýšľali ste niekedy, čo všetko musel „zažiť“ diamant predtým, než sa ocitol na šperku vo vašej šperkovnici? Pripravili sme pre vás článok, v ktorom sa bližšie pozrieme na proces spracovania diamantov. Hoci sa pri ňom dnes používajú drahé a moderné nástroje, ľudská zručnosť je pri tejto činnosti stále nenahraditeľná.

 

 

Ešte pred tým než sa budeme venovať spracovávaniu diamantov v súčasnosti, nazrime nachvíľku do minulosti. Prvé brúsiarne diamantov začali vznikať približne 15. storočí, dovtedy sa šperky zdobili diamantmi, ktoré neboli opracované a podobali sa skôr na kúsky skla. Až vybrúsením faziet vzniká nádherný trblietavý kameň, ktorý vás už na prvý pohľad očarí svojou krásou.

 

 

V našom blogu sme sa venovali jednotlivým typom výbrusov a tiež aj samotnej ťažbe diamantov. Teraz sa zameriame na konkrétne spôsoby ich spracovania do tej podoby, v ktorej ich môžete obdivovať na šperku. Každý diamant je potrebné pred opracovaním odborne posúdiť a zhodnotiť, akým spôsobom sa k jeho opracovaniu bude pristupovať. Každý kameň je celkom špecifický a tak je potrebné individuálne zhodnotenie.

 

 

Označovanie 

Po posúdení, akým spôsobom bude kameň opracovaný, dochádza k označeniu rezných rovín. Na toto označenie sa používa laser, následne je vyznačené línie potrebné precízne dodržať.

 

 

Štiepenie 

Aby sme aspoň čiastočne dostali kameň požadovanej veľkosti, je potrebné rozdeliť surový diamant na dve alebo viac častí pozdĺž tzv. štepných línií. Ide o jednu z najstarších metód úpravy diamantov, ktorá sa používala už pred stáročiami. Pri štiepení je potrebné surový kameň umiestniť do držiaka a následne sa doň ostrým diamantom vykonávajú rezy.

 

 

Rezanie 

Ak už máme menší kameň, môžeme sa pustiť do rezania. Nie je to však vôbec také jednouché. Na rezanie diamantov sa používajú špeciálne kotúče s vrstvou oleja a diamantovým prachom. Istú zručnosť si vyžaduje aj samotné upevnenie opracovaného diamantu v rezačke. Využíva sa na to zmes sadry a vápenca, ktorá následne stvrdne. Zaujímavosťou je, že rezacie kotúče dosahujú frekvenciu približne 10 – 15 tisíc otáčok za minútu a odporúča sa rezať približne 1 mm za hodinu. Teda, pri rezaní diamantov je potrebné byť naozaj veľmi trpezlivý.

 

 

Zaobľovanie 

Ak už máme rozrezaný resp. štiepený kameň, zostáva ešte dodať diamantu oblejšie tvary. Tomuto procesu sa hovorí zaobľovanie a opäť sa pri ňom využíva iný diamant. Dochádza k treniu, čím opracovávaním dochádza k zaobľovaniu hrán.

 

 

Brúsenie 

Vo fáze brúsenia diamantu sme už prakticky vo finále a náš diamant získava svoju konečnú podobu. Diamant sa upevňuje do držiaka v brúciacom stroji, kde je potrebné ho precízne nastaviť. Na brúsenie sa využívajú špeciálne oceľové brúsne disky, ktoré sú vybavené špeciálnou vrstvou diamantového prachu. Brúsením sa na povrchu diamantu vytvárajú fazety, ktoré ovplyvňujú okrem iného aj lámanie svetla v diamante.

 

 

Progresívny vývoj sa nevyhýba ani nástrojom na spracovanie diamantov. Stále viac sa do tohto procesu zapájajú pokročilé stroje prepojené s počítačmi na dosiahnutie maximálnej precíznosti. Napriek tomu má ľudský faktor pri spracovávaní diamantov nezastupiteľné miesto.

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia