Fascinujúci diadém: šperk kráľovien

Diadém patrí k šperkom, ktoré sa zvyčajne nosia len pri výnimočných príležitostiach. Už od prvých známych diadémov v staroveku to bol totiž šperk, ktorý nosili len významní ľudia. Postupne sa tak stal súčasťou kráľovských klenotov v mnohých krajinách. Samozrejme, dnes už žena nemusí mať šľachtický pôvod, aby mohla nosiť diadém, napriek tomu je stále vyhradený najmä na slávnostné momenty – svadby, ale aj plesy alebo iné spoločenské akcie.

Niekedy sa u nás diadém nesprávne označuje aj ako tiara. Výraz tiara je používaný napríklad v angličtine, v slovenskom jazyku je toto slovo vyhradené pre pápežskú pokrývku hlavy. Ženský šperk je diadém.   

 

 

Niečo z histórie

 

História diadémov siaha až do staroveku, kedy ich nosili ženy aj muži významného postavenia. Slovo „diadem“ je dokonca perzského pôvodu. Veľkú popularitu dosiahol v starovekom Grécku a najmä v Ríme, kde boli populárne zlaté alebo strieborné diadémy znázorňujúce vavrínové vence alebo vence z olivových ratolestí. S nástupom kresťanstva popularita diadémov klesá a vracia sa až na konci 18. storočia.

Niečo sa ale zmenilo. Tieto novoveké diadémy sa medzi mužmi už neuchytili. Stali sa tak súčasťou ženských šperkovníc a mnohé z najslávnejších diadémov sa stále nosia. Obľúbené sú najmä v britskej kráľovskej rodine, ale svoje majú v zbierke aj Španieli, Švédi, Dáni, Holanďania, ba dokonca aj Malajci alebo grécka kráľovská rodina.

 

 

 

diadém staroveky Rím

Takto mohol vyzerať diadém v starovekom Ríme, zdroj: stylelovely.com

 

 

 

A niečo z etikety

 

Aj napriek tomu, že diadémy vlastnili zámožné a vplyvné rodiny, ani ich príslušníci ich nemohli nosiť len tak hocikedy. Vytvorila sa okolo nich etiketa, celý súbor pravidiel, ktorý určoval, kedy je diadém vhodný, a kedy nie. Dokonca ešte aj v 20. storočí sa na pozvánkach k slávnostným udalostiam uvádzalo, či budú diadémy súčasťou dress codu, alebo bude lepšie nechať ich doma. Protokol zakazoval nosiť diadém nevydatým ženám. Dať si ho na verejné miesto zábavy ako hotelové alebo otvorené tanečné sály bolo takisto faux pas.

Prvýkrát si diadém žena nasadila až na vlastnej svadbe, ako symbolickú korunováciu lásky. Dnes už sa diadémy nosia omnoho voľnejšie a populárne sú napríklad na súťažiach Miss, kde sa nimi korunujú výherkyne – kráľovné krásy.

Etika dokonca prikazovala, ako sa má diadém nosiť. Jeho predná strana mala byť v jednej línii s tvárou, čiže výrazne vpredu, aby vynikla jemná zlatnícka práca a umiestnenie drahokamov. Už dlhšiu dobu sa tak ale diadém nenosí. Dnes je viac vzadu, ramená jeho čelenky vychádzajú spoza ucha v asi štyridsaťpäť stupňovom uhle smerom k čelu.

 

 

 

Cisárovná Jozefína so svojím slávnym diadémom

Cisárovná Jozefína so svojím slávnym diadémom stiahnutým hlboko do čela, zdroj: Pinterest.com

 

 

 

Z čoho sa skladá?

 

Každý diadém sa v podstate skladá z dvoch častí. Tou prvou je akási čelenka, ktorou sa zachytáva diadém na hlave a v ženskom účese. Tá býva nezriedka vyhotovená zo zlata alebo iných drahých kovov. Niekedy je táto čelenka aj obložená jemným zamatom, aby sa príjemnejšie nosila. Druhá časť z tejto čelenky vyrastá práve ona robí diadémy výnimočnými zlatníckymi dielami. Časté sú ornamenty najrôznejších vzorov a materiálov, predbiehajúce sa v honosnosti a nádhere. Na najdrahších a najkrajších diadémoch sú desiatky až stovky diamantov alebo iných drahokamov a svojou krásou vyrážajú dych.

 

 

 

Najslávnejšie diadémy

 

Dnes poznáme mnoho slávnych diadémov. Väčšina z tých najznámejších patrí rôznym kráľovským rodinám. Najmä vo Veľkej Británii je to veľmi obľúbený šperk a kráľovná Alžbeta II. ho nosí rada a často.

 

 

 

Diadém Cartier Halo

 

Tento slávny diadém patriaci britskej kráľovskej rodine vyrobila v roku 1936 slávna spoločnosť Cartier pre Vojvodu z Yorku, ktorý ju daroval svojej manželke Alžbete. O nejaký čas sa Albert, Vojvoda z Yorku, stal kráľom Jurajom VI. a Alžbeta vošla do dejín pod prezývkou Kráľovná matka. Nádherný diadém venovala k osemnástym narodeninám svojej dcére, súčasnej britskej kráľovnej Alžbete II.

Najnovšie sa diamant preslávil na svadbe princa Williama s Kate Middletonovou v roku 2011. Diadémom mala Kate, súčasná Vojvodkyňa z Cambridge, na hlave prichytený svadobný závoj.

 

 

Diadém Cartier Halo

Diadém Cartier Halo na kráľovskej svadbe v roku 2011, zdroj: royal-fans.com

 

 

 

Diadém cisárovnej Jozefíny

 

Diadém, ktorý dostala cisárovná Jozefína od svojho slávneho manžela Napoleona, sa nazýva aj Medailónový diadém. Tento názov poukazuje na to, že po obvode diadému je umiestnených sedem medailónov.

Časom sa diadém dostal z Francúzska až na švédsky kráľovský dvor, kde ostal až do súčasnosti. V švédskej kráľovskej rodine sa stal tradičným svadobným šperkom, hoci nie je bielej farby. Vo švédsku je stále veľmi živá tradícia svadobných korún, a tento diadém pripomína korunu. Okrem toho, centrálny medailón zobrazuje Psyché a Amora, dvoch zamilovaných zo starogréckych bájí. 

 

 

Švédska princezná Victoria

Švédska princezná Victoria s diadémom cisárovnej Jozefíny, naozaj výnimočným šperkom, zdroj: time.com

 

 

Rubínový diadém kráľovnej Anny-Márie

 

Diadém v tvare venca z olivových ratolestí s rubínmi patrí gréckej kráľovskej rodine. Napriek pohnutým osudom gréckych monarchov sa diadém podarilo uchovať v ich vlastníctve, v súčasnosti diadém vlastní kráľovná Anna-Mária, ktorá žije v Británii. Formálne už nie je kráľovná, keďže v Grécku je republikánske zriadenie, ostali jej ale tituly a niektoré majetky – medzi inými aj nádherný diadém. Ten je zdobený najvzácnejšími rubínmi vo farbe holubičej krvi a je súčasťou celého setu šperkov, ktorý zahŕňa aj náušnice, náhrdelník a brošňu.

 

 

Kokošníkový diadém

 

Kokošník je tradičná ruská ženská pokrývka hlavy. V roku 1888 dostala Princezná z Walesu, neskoršia kráľovná Alexandra, ako darček diadém v tvare tejto pokrývky. Jeho dizajn si sama vyžiadala, pretože sa jej páčil podobný šperk, ktorý nosila jej sestra, ruská cárovná Mária Fedorovna.  

Diadém bol vytvorený z bieleho a žltého zlata a osadený diamantmi. Jeho zvláštnosťou je, že sa dá nosiť aj ako náhrdelník. Dedením sa diadém dostal až k súčasnej kráľovnej Alžbete II., ktorá ho nosí veľmi často a rada a mala ho na mnohých medzinárodných návštevách a spoločenských príležitostiach.

 

 

Alžbeta II. so slávnym diadémom Kokoshnikov

Alžbeta II. so slávnym diadémom Kokoshnikov je aj na novozélandskej desaťdolárovej bankovke, zdroj: banknotesgallery.com

 

 

Zdroje/inšpirácia:

https://www.forbes.com/sites/anthonydemarco/2013/12/19/tiara-etiquette-101-everything-kate-middleton-needs-to-know-about-wearing-one/#6c5255c2491a

https://en.wikipedia.org/wiki/Tiara

http://www.encyclopedia.com/philosophy-and-religion/christianity/christianity-general/tiara

http://content.time.com/time/photogallery/0,29307,2066187,00.html

 

 

 

späť na všetky články

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia