Muži a šperky? Áno, ale s rozumom

Keď sa hovorí o šperkoch, väčšinou je to v spojení so ženami. Predstavíme si prstene alebo náušnice, náramky alebo náhrdelníky, diamanty alebo perly. Šperky a doplnky ale patria aj do mužského sveta. Dlho prevládal názor, že muž by nemal nosiť iné šperky ako hodinky a svadobnú obrúčku, v určitom postavení ešte možno manžetové gombíky alebo spony na kravatu. Týmito nepísanými pravidlami sa dnes riadi málokto. Rôzne doplnky zavítali aj do mužskej módy, čo, samozrejme, nie je na škodu. Treba ale poznamenať, že hoci fantázii sa medze nekladú, neuškodí dodržiavať zopár pravidiel. Keď sa šperky vyberajú starostlivo, dokážu posunúť celý outfit na úplne inú úroveň. Rovnako ako dokážu výzor zlepšiť, ho ale veľmi efektívne vedia aj zničiť. Výber šperkov a doplnkov závisí od situácie, postavenia a celkového výzoru muža. Napriek tomu sú niektoré pravidlá univerzálne platné.

 

 

Striedmosť

Mať zmysel pre mieru nie je na škodu vo viacerých oblastiach, čo sa ale týka mužov a šperkov, je to jedno zo základných pravidiel. Upútať pozornosť môže byť vaším zámerom, určite sú ale lepšie spôsoby, ako prehnané množstvo šperkov a doplnkov. To platí najmä ak sa navzájom vylučujú a pôsobíte, ako keby ste sa nevedeli rozhodnúť, či chcete byť elegantný mladý manažér, hiphopový hudobník alebo vojak mimo služby. Ideálne je nemať na jednom zápästí viac ako dva kusy doplnkov, vrátane hodiniek. Na celej ruke, vrátane prstov, nie viac ako tri kusy šperkov.

 

Nemixujte

Jedno z najdôležitejších pravidiel - nemixovať kovy a farby. Ak máte zlaté hodinky, vaše manžetové gombíky by nemali byť z platiny alebo striebra. Ak ste šťastne ženatý a obrúčku pravidelne nosievate, snažte sa jej prispôsobiť aj ostatné doplnky. Možno vás láka predstava mať na sebe farby celej medailovej sady, ale verte nám, ostať pri jednom drahom kove bude lepšie.

 

 

Nenoste lacnú bižutériu

Toto pravidlo sa nedá zdôrazňovať dostatočne často. Ak už sa rozhodnete nosiť akýkoľvek šperk alebo doplnok, vynechajte lacnú bižutériu alebo fejkové výrobky známych značiek. Noste radšej menej kusov, ale kvalitných. Nič nie je horšie ako na prvý pohľad rozpoznateľná menej kvalitná náhrada známej značky. Ak investujete peniaze do prvotriedneho obleku a k tomu si kúpite lacné hodinky s „koženým“ remienkom, z ktorého sa po týždni olupuje farba, rozhodne to nebude vyzerať dobre.

 

Nepreháňajte to s drahokamami

Pokiaľ nie ste rocková hviezda, myslite na to, že pri drahých kameňoch platí, že menej je viac. Voľte skôr menšie kamene s menej nápadnými farbami, ktoré len jemne doplnia váš celkový outfit. Obrovské zafírové alebo rubínové prstene na každom prste by ste si pravdepodobne ani nemohli dovoliť, ale ak aj áno, verte nám, pravdepodobne by ste sa stretli skôr s udiveným pohľadom okolia, ako s obdivným.

 

 

Začnite hodinkami

Hodinky sú ultimátny mužský šperk. Hoci pomáhajú zorientovať sa v čase, samé sú ako módny doplnok nadčasové. Podľa viacerých módnych štylistov, hodinky sú jediný nevyhnutný mužský šperk. Ak teda neviete, ako sa zladiť a aké šperky použiť, začnite hodinkami a zvyšok prispôsobte im.

 

 

Zvážte príležitosť

Samozrejme, pravidlá sú na to, aby sa porušovali, a vyššie vymenované nie sú výnimkou. Predtým, ako sa rozhodnete byť rebel, ale zvážte, pri akej príležitosti ich chcete porušiť. Pri formálnych príležitostiach by ste ich mali dodržať. Čím nevtieravejšie a prostejšie šperky, tým lepšie. Hodinky, manžetové gombíky, spona na kravatu. Žiadne náušnice, prívesky alebo retiazky. Ak idete na párty s voľným dress codom, pravidlá sú určite voľnejšie.

 

 

Nejdite proti sebe

Šperky a doplnky, ktoré nosíte, by rozhodne mali byť zladené s vašou osobnosťou. Ak sa obliekate a správate jedným spôsobom, mali by ste tomu prispôsobiť aj doplnky. Okrem toho sa pri mužských šperkoch predpokladá, že majú nejaký význam a osobnú hodnotu. Môžu byť darom, svadobným prsteňom alebo dedičstvom. V takých prípadoch sa ospravedlňuje aj isté vybočenie z celkového štýlu.

 

Čo nenosiť?

Existujú šperky, ktoré by muž nemal nosiť. Samozrejme, zabrániť vám niečo nosiť nikto nemôže, ale pri určitých doplnkoch sa naozaj nehodí, aby ste ich nosili. Sem patria napríklad prstene na nohu, náramky na členok, piercingy do pupku alebo na brucho, náhrdelníky alebo brošne.

 

 

 

 

 

Zdroje:

http://www.fashionbeans.com/2016/mens-jewellery-commandments/

http://www.valetmag.com/style/products/2015/rules-of-man-jewelry-080615.php

http://www.wsj.com/articles/SB10001424052702304049704579318840923517708

http://bevelcode.com/bevel-guide-the-rules-to-mens-jewelry/

http://www.ties.com/blog/your-guide-to-mens-jewelry

http://atailoredsuit.com/mens-jewlery-tailored-suit.html

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia