Porovnanie platiny a rôznych typov zlata

Platina je vďaka svojej odolnosti voči korózii veľmi obľúbeným kovom nielen v zdravotníctve, aj klenotníctve. Starí Egypťania spracúvali tento kov už okolo roku 700 pred naším letopočtom. Spočiatku nachádzala platina využitie najmä v alchýmii, neskôr mala veľký význam najmä pre rozvoj chémie. Má široké priemyselné využitie od sklárstva až po automobilový priemysel. V klenotníctve sa platina prvý raz spomína za čias Ľudovíta XVI., ktorého dvorný šperkár vyrábal z tohto kovu luxusné šperky. Ku koncu 20. storočia sa vďaka svojich ušľachtilým vlastnostiam stala obľúbeným kovom pre výrobu rôznych klenotov.

V súčasnosti sa tento mimoriadne odolný drahý kov striebristo bielej farby najviac uplatňuje v klenotníctve. Je ideálnym kovom na výrobu snubných prsteňov. Do platiny sa vsádzajú diamanty či farebné drahokamy.

Dopyt po šperkoch z platiny, ako aj ich cena, stále narastá.

 

 

Prečo platina?

Okrem odolnosti voči korózii, vďaka ktorej vyžaduje minimálnu údržbu, disponuje platina aj ďalšími prednosťami. Pre vysokú rýdzosť nevyvoláva žiadne alergické reakcie. Platinové šperky obsahujú viac rýdzeho kovu ako väčšina iných šperkov. V porovnaní s 18-karátovým zlatom, ktoré má iba 75-percentnú rýdzosť, má platina 90- až 95-percentnú rýdzosť.

 

 

Zlato 

Zlato je azda najznámejším a najrešpektovanejším kovom, ktoré používa ľudstvo už stáročia ako platidlo, šperky či investíciu. K najobľúbenejšiemu zlatu v klenotníctve patria v súčasnosti biele, ružové a žlté zlato. Všetky sú cenovo dostupnejšie ako platina.

 

 

18K bieleho zlata

Striebristá farba robí šperky naozaj pôsobivými a obľúbenými. Malou nevýhodou tohto zlata oproti platine je nevyhnutná údržba. Biele zlato síce je cenovo dostupnejšie ako platina, no pri jeho kúpe počítajte s výdavkami spojenými práve s nutnou pravidelnou údržbou. Biele zlato je kombinované so zliatinami, ktoré sú prirodzene biele a pokované veľmi tvrdým prvkom nazývaným rhodium. Ten sa ale môže nosením ošúchať, preto je potrebné rhodium s určitou pravidelnosťou znova nanášať, čím vášmu šperku navráti belosť.

 

Vyrobené v Novau

 

14K ružové zlato

Ružové zlato pôsobí vďaka ružovkastej farbe, ktorú mu dodáva práve zliatina zlata a medi, veľmi romanticky. Tak ako platina, ani ružové zlato nevyžaduje zvláštnu údržbu a v posledných rokoch sa teší veľkej obľube.

 

Vyrobené v Novau

 

18K žltého zlata

Krása je oceňovaná spoločnosťou už po stáročia. Je výnimočné nielen svojou dokonalou farebnosťou, ale aj odolnosťou voči každodennému noseniu. 18K žlté zlato je spojením 75% rýdzeho zlata a 25% zliatiny, čo posilňuje kov.

Rada od nás: Vedeli ste, že azda najväčšiu úlohu pri výbere šperku zohráva tón pleti? Áno, presne tak. Tzv. sezónne rozdelenie pleti na základe nášho tónu pleti určí, či máme chladný alebo teplý typ pleti.

Ženám s teplým tónom pleti najviac pristanú šperky zo žltého zlata, cínu, mosadze a medi, ktoré dokonale podčiarknu ich exotickú krásu. Na chladnom tóne pleti, ktorý je typický ružovkastým sfarbením, sa najlepšie vyníma striebro, platina a biele zlato.

 

Vyrobené v Novau

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia