Slovník zlatníka – všetko o zlate, drahých kovoch a šperkoch

Zlatnícky slovník obsahuje slová a pojmy, ktoré sú zaužívané v zlatníckom remesle. Nájdete tu známu aj tú menej rozšírenú zlatnícku terminológiu. S nasledujúcimi výrazmi sa môžete stretnúť pri nákupe šperkov, či v komunikácii so svojim zlatníkom pri výrobe šperkov na zákazku.

 

A, B, C, D, E , F, G, H, CH, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z

 

Asterizmus

Ide o efekt viac – cípej hviezdy na muglovom brúsenom kameni, spôsobený odrazom svetla. Zvláštnosťou je, že na šperkových kameňoch hviezdicového diopsidu vzniká pri prechode svetla štvorramenná hviezdica. Tento jav sa nazýva asterizmus.

 

Baht bars

Zlatá tehlička štandardnej rýdzosti 965/1000 a hmotnosti 152,44 gramu. Vyrábajú a predávajú sa v Thajsku. Celkovo sa ročne vyprodukuje niekoľko ton.

 

Biele zlato

Zliatina zlata s najmenej jedným ďalším kovom. Najčastejšie ide o striebro, zinok, meď nikel, mangán alebo paládium. Rýdze a čisté zlato je príliš mäkké a šperky by nevydržali dlhodobé nosenie, preto sa vyrábajú z viacerých zliatin zlata a iného kovu. 

 

Brilancia

Predstavuje schopnosť drahého kameňa odrážať svetlo, žiarivosť.

 

Briliant

Označujeme ním diamant či iný drahokam vybrúsený do formy s celkom 56 ploškami tak, aby čo najviac vynikol jeho lesk. Od roku 1917 poznáme aj tzv. briliantový brus, ktorého autorom je Marcel Tolkowski. Pojmy diamant a briliant sa často zamieňajú. Ako pravý briliant by mal byť označovaný iba okrúhly diamant s preň typickým brusom.

 

Briliantový brus

Jeho autorom je Marcel Tolkowski a poznáme ho od roku 1917. Ide o ideálny brus s matematicky vypočítanými proporciami, ktorý bol svojím autorom navrhnutý tak, aby čo najideálnejšie využil brilanciu a disperziu diamantu.

 

Brioleta

Je fazetovaný (šikmo zrezaný) drahý kameň s tvarom trojrozmernej kvapky, často s vyvŕtanou dierkou.

 

Brus

Je pojem označovaný tvarovanie drahého kameňa obrusovaním a leštením. Na konci tejto činnosti je šperkový kameň svojich tvarov.

 

Brizura

Označuje typ zapínania náušníc, kde sa háčik náušnice navlieka do ucha v jej prednej časti. Najčastejšie sa používa pri detských náušniciach.

 

Cena zlatých šperkov

Ceny závisia od rýdzosti použitého zlata alebo karátovej váhy, štádia zlatníckeho opracovania, trhovej ceny zlata a dizajnu každého klenotníckeho výrobku.

 

Červené zlato

Predstavuje zliatinu rýdzeho zlata a medi. Čím sa v zliatine nachádza väčší podiel medi, tým je sfarbenie červenšie.

 

Čočkovec

Je nižší typ hladkého brusu drahého kameňa bez faziet.

 

Chi bars

Zlaté tehly, ktoré sú určené výhradne pre Vietnam. Pamp bola prvou švajčiarskou rafinériou, ktorá vyrábala tehly pre Vietnam.

 

Diamant

Najtvrdší známy prírodný nerast a jeden z najobľúbenejších minerálov v šperkárstve a klenotníctve. Hmotnosť diamantu sa uvádza v karátoch (Carat, skratka ct), kde 1 karát je 0,2 g. Diamanty sú známe svojimi výnimočnými vlastnosťami, ako sú tvrdosť a vysokou schopnosťou rozptýlenia svetla.

 

4C diamantu

Základné parametre k hodnoteniu diamantov označujeme aj skratkou 4C. Posudzujú sa základné parametre diamantov ako brús (cut), váha (carat), čistota (clarity) a farba (color), ktoré majú zásadný vplyv na cenu diamantu.

 

Difúzia

Je metóda zušľachťovania drahých kameňov, pri ktorej sa kamene dlhodobo zahrievajú na vysokú teplotu za prítomnosti chemických látok. Difúziou sa trvalo zmení zafarbenie povrchu kameňa, avšak hmota vo vnútri zostáva bez zmien.

 

Disperzia

Je lámanie bieleho slnečného svetla od druhových farieb spektra pri prechode drahým kameňom

 

Driek

V šperkárstve sa tak nazýva kovová tyčinka náušníc, ktorá sa preťahuje ušným lalokom. Aby nevypadla, uzatvára sa puzetou (na nasunutie) alebo balónikom (na zaskrutkovanie).

 

Elektroform

Je povrchová úprava šperkov. Ide o dutý alebo fúkaný tovar, kde povrch je upravený do sýtej zlatej až mincovej farby. Vzhľadovo môže byť vyleštený do hladka alebo pomocou špeciálnej technológie upravený na vzhľad poškriabania.

 

Fancy

Je výrazne a zvláštne tvarovaný, alebo zafarbený drahý kameň. Príkladom môže byť  farebný diamant a dvojitá perla.

 

Farba zlata

Farba zlata je určená dvomi faktormi. Prvý faktor je typ kovov obsiahnutých v zliatine a druhým faktorom je percento každého kovu v zliatine.

 

Fasovanie

Zlatnícky pojem, ktorý vyjadruje zasadzovanie drahého kameňa alebo iného materiálu do šperku. Fasovanie rovná sa zasadenie. Rozlišujeme fasovanie do krapen, do obruby a do zrniek.

 

Fazety

Je vybrúsený povrch drahého kameňa do malých odrazných plôšok.

 

Filigrán

Pojem využívaný hlavne v šperkárstve. Filigránom sa nazýva jemný a tenký zlatý alebo strieborný drôtik, z ktorého šperkár tvorí ozdobné ornamenty alebo aj celé šperky.

 

Fluorescencia

Vzniká v drahom kameni pri dopadne energetických lúčov UV žiarenia. Ide o proces, v ktorom drahý kameň v ultrafialovom svetle vysiela lúče viditeľného svetla.

 

Fúkaný šperk

Šperk, ktorý je zaujímavý tým, že je dutý a na vzhľad pôsobia väčším objemom, ako je ich skutočný váha.

 

Granulácia

Je vytvorenie a aplikovanie maličkých guličiek zlata alebo striebra na povrch kovu. Používa sa ako spôsob dekorácie.

 

Hlava prsteňa

Je viditeľná a vystupujúca časť obrúčky prsteňa, ktorá je po nasadení na prst umiestená na vrchu prstov. Väčšinou obsahuje drahé kamene uchytené do niektorých typov zasadenia.

 

Hologram bars

Zlaté vietnamské tehly s hologramom obľúbené na strednom východe.

 

Iluzívne zasadenie

Zasadenie konštruované pre optické zväčšovanie objemu diamantu tým, že sa okolo neho vytvorí lúčový, zlatý alebo platinový disk.

 

Inklúzia

Sú pevné, plynné alebo kvapalné častice cudzej látky uzatvorené v hmote drahého kameňa.  Pomáhajú identifikovať minerálny druh, dosvedčujú pravosť kameňa a lokalitu nálezu.

 

Investičný diamant

Je samostatný kameň v zapečatenom puzdre, alebo zatavený vo fólií. Súčasťou je certifikát o druhu, výbruse, veľkosti a pôvode.

 

Investičné striebro

Ide o špecifickú formu striebra, ktorá je používaná k investičným účelom. Hovoríme o strieborných minciach, tehličkách alebo zliatkov s vysokou rýdzosťou, až 99,9% a definovanou hmotnosťou. Hlavnú hodnotu tvorí kov samotný.

 

Investičné zlato

Investičné zlato je forma zlata, ktorá je používaná ako investičný nástroj podobne ako cenné papiere. Príkladom investičného zlata môžu byť zlaté zliatky, tzn. zlaté tehličky, ktoré sú kupované zo zberateľských dôvodov, alebo ako investícia.

 

Iradiácia

Je metóda zušľachťovania drahých kameňov ožarovaním, pri ktorej sa mení alebo zosilňuje zafarbenie kameňa.

 

Irizácia

Je dúhová farbohra vyvolaná odrazom svetla od štruktúr vo vnútri hmoty drahého kameňa, pri ktorom sa biele svetlo rozkladá na dúhové farby spektra.

 

Karát

Karát je jednotka rýdzosti (Kt). Medzi najbežnejšie klenotnícke zliatiny dnes patria s rýdzosťou 9 Kt (375 g Zlazo/kg), 14 Kt (585 g Zlato/kg) a 18 Kt (750 g Zlato/kg), pričom 24 Kt je rýdze zlato.

 

Kilo bars

Zlatá tehla s váhou 1kg, ktorá je najbežnejšie obchodovateľná tehla na svete.

 

Koban bars

Zlatá tehla vyrábaná v Japonsku od začiatku 60 rokov. Tehla je oválneho tvaru podobnému tradičným minciam používaných v Japonsku medzi 16. a 19. storočím.  

 

Kobylka

Termín Kobylka súvisí s náušnicami. Je to ich časť, ku ktorej je prichytený zatvárací patent. Kobylka je najnamáhanejšia časť náušnice. Ak je príliš opotrebovaná, tak hrozí, že sa náušnica sama otvorí.

 

Korunka

Je horná časť fazetovaného kameňa.

 

Krvavé diamanty

Sú drahé kamene, ktoré sa ťažia vo vojnových oblastiach a často slúžia k financovaniu týchto konfliktov.

 

Kubická zirkónia

Kubické zirkónia sú najvernejšími alternatívami prírodných diamantov, rozdiely sú voľným okom nepozorovateľné. Ide o priemyselne vyrábanú zmes oxidu zirkónia a oxidu ytria. Vyrába sa za extrémnych podmienok a teplotách až okolo 2800 ° C. Synonymom pre tento pojem je syntetický zirkón.

 

Lesk

Je schopnosť povrchu drahého kameňa odrážať lúče svetla. Najvyšší lesk má diamant.

 

Lom

Nepravidelný povrch, ktorý vznikne vtedy, keď sa kameň úderom prelomí na dve časti.

 

Lučavka kráľovská

Jediná látka, ktorá má schopnosť rozpustiť zlato, je to zmes kyseliny chlorovodíkovej a dusičnej.

 

Matrix

Je matečná hornina, ktorá v prírode obklopuje surový drahý kameň.

 

Mohsova stupnica tvrdosti

Stupnica tvrdosti od 1 po 10, ktorá označuje schopnosť kameňa rýpať a byť rýpaný inými materiálmi. Diamant je 140x tvrdší ako jeho predchodca Korund. Tvrdosť diamantu spôsobuje jeho odolnosť voči všetkým ostatným kameňom, avšak diamantom sme schopný urobiť vryp do akéhokoľvek kameňa. Poradie od najmäkšieho po najtvrdší kameň:

 

1.         Mastenec

2.         Sádrovec (kamenná soľ)

3.         Vápenec (kalcit)

4.         Fluorit

5.         Apatit

6.         Živec

7.         Kremeň

8.         Topas

9.         Korund

10.       Diamant

 

Neviditeľné zasadenie do plochy

Drahý kameň leží celý ponorený v lôžku, do ktorého bol vsadený a uchytený pomocou zaklepaním kovu cez vonkajšiu hranu kameňa.

 

Obrúčka

Nazýva sa tak tá časť prsteňa, ktorú si navliekame na prst.

 

Odlievanie do strateného vosku

Je metóda pri ktorej sa vymodeluje 3D štruktúra z vosku, tá sa obalí jednoliatou formou a postupným zahrievaním sa vosk roztaví a vytečie. Do vzniknutej dutiny sa naleje roztavený kov.

 

Opalizácia

Je mliečne modravý, biely efekt spôsobený rozptylom krátkovlnného svetla odrazený od drobných čiastočiek vo vnútri drahého kameňa.

 

Patina

Sfarbenie povrchu kovu reakciou s chemickými látkami.

 

Pavé

Je typ zasadenia, pri ktorom je väčší počet drobných drahých kameňov zasadených tesne vedľa seba zrnkovou technikou.

 

Pilovanie

Je retiazkovina pilovaného vzhľadu, pri ktorom sú hrany ručne alebo strojom zbrúsené a v prípade použitia plného materiálu patrí medzi absolútne najpevnejšie.

 

Pleochroismus

Jav, kedy sa drahý kameň pri pohľade z rôznych strán javí rozdielne sfarbený. Dokonca môžeme vidieť  nie len rôzne odtiene ale aj dve až tri celkom odlišné farby.

 

Plný šperk

Šperk, ktorý je vytvorený bez akýchkoľvek dutých častí. Takéto šperky majú väčšiu odolnosť.

 

Prístavky

Je vertikálna časť uchytenia drahého kameňa v prsteni pri krapnovom alebo korunkovom zasadení.

 

Punc

Inak nazývaný aj štátny punc predstavuje úradnú značku na predmetoch vyrobených z drahých kovov, akými sú zlato, striebro alebo platina. Pre bežné človeka to znamená miniatúrnu vyrazenú značku na málo viditeľnom mieste vášho šperku tak, aby nenarúšal jeho dokonalú krásu.

 

Puzeta

Zlatník tak nazýva pliešok, ktorý je súčasťou puzetového zapínania náušníc. Uzatvára driek a tyčinku, ktorou sa náušnica preťahuje ušným lalokom.

 

Refrakcia

Je ohyb svetla pri prechode z jedného optického prostredia vzduchu, do iného drahého kameňa.

 

Retikulácia

Technika postupného zahrievanie kovu až na takú teplotu, pri ktorej dôjde k zvrásneniu povrchu do typicky dekoratívnej textúry.

 

Rovina štiepenia

Rovina, podľa ktorej sa môže kryštál rozštiepiť. Poznáme dokonalú štiepnosť až slabú štiepnosť minerálov.

 

Ródiovanie

Striebro oxiduje na vzduchu, tzn. že černie. Prirodzene stráca svoj lesk, znižuje sa jeho kvalita a životnosť. Ródiovanie je proces, týmto veciam zabraňuje. Strieborný šperk sa ošetrí tenkou vrstvou ródia. Šperk získa lepší vzhľad a odolnosť proti prirodzenej oxidácii (černaniu).

 

Rýdzosť

Trojčíslie, ktoré vyjadruje hmotnostný pomer drahého kovu v materiálu či zliatine. Tradične sa udávalo v karátoch (Ct), dnes častejšie v tisícinách. Najčastejšie používané rýdzosti zlata sú:

 

14 karátov - 585/1000

18 karátov - 750/1000

24 karátov - 999/1000, teda rýdze zlato

 

Sfarbenie

Farba kryštálu vyvolaná nie jeho hlavnými zložkami, ale nepatrnými prímesami iných chemických prvkov- nečistôt.

 

Smaragdový výbrus

Je pretiahnutý, osemhranný výbrus drahého kameňa, ktorý má tvar lichobežníka.

 

Starostlivosť o zlato

Zlato ako prírodný prvok je ovplyvnený chemikáliami ako sú chlór a ďalšie používané v čistiacich prostriedkoch. Skladaním šperkov pri používaní čistiacich prostriedkov predĺžite ich životnosť a obmedzíte ich opotrebovaniu a strate lesku. Na čistenie zlatých šperkov je dobré použiť mydlo bez detergentov a jemnú zubnú kefku, alebo si môžete vaše šperky dať vyčistiť priamo v zlatníctvach.

 

Striebro

Striebro je chemický prvok označovaný v periodickej tabuľke chemických prvkov značkou Ag (lat. Argentum). Patrí medzi ušľachtilé drahé kovy, je bielej farby a človek ho používa už od staroveku. Vyznačuje sa najlepšou elektrickou a tepelnou vodivosťou zo všetkých známych kovov. Slúži aj ako súčasť rôznych zliatin.

 

Tavenie

Je spojovanie kovov celoplošným zahriatím na teplotu tavenia. Povrch dvoch plátkov kovu sa roztaví a pliešky sa spoja do jedného.

 

Tepanie

Tepanie je veľmi stará zlatnícka metóda, pri ktorej sa šperk alebo jeho časti opracovávajú kladivkom. Používali ich už starovekí zlatníci a dôkazom tejto starovekej metódy je aj maska Tutanchámonovej tváre vytepaná z jediného kusu zlatého plechu.

 

Tepelná úprava

Je vypaľovanie, bežný spôsob ošetrenia drahých kameňov vysokou teplotou. Môže dôjsť k zvýrazneniu farby alebo zmene farebných odtieňov drahých kameňov.

 

Triplet

Je kameň zložený z troch častí z ktorých je jedna tvorená pravým drahým kameňom a ostatné sú napríklad zo skla, fólie, syntetického alebo podradného (menej kvalitného) kameňa.

 

Trojská Unca

Odvodený názov z anglického slova (troy ounce) je tradičná jednotka hmotnosti ušľachtilých kovov, platiny, zlata, striebra, drahokamov, mincí a perál. Jej názov je odvodený od malého francúzskeho mesta Troyes, ktoré bývalo dôležitým obchodným centrom v období stredoveku.

 

Vytlačovaná textúra

Vytlačenie dekoratívnej textúry do zlatého, alebo strieborného pliešku.

 

Záves

Je zlatnícky termín pre prívesok, teda ozdoba, ktorú nosíme na retiazke.

 

Závitový driek

Kovová tyčinka náušníc, ktorá sa preťahuje ušným lalokom. Aby nevypadla, tak sa uzatvára puzetou. Na rozdiel od obyčajného drieku je zabezpečená závitom.

 

Zirkón

Prírodný nerast, ktorý sa v šperkárstve využíva pre vysoký lom svetla. Zirkón sa v súvislosti s kubickou alebo syntetickou zirkóniou využíva na umelé vyrábanie alternatívnych diamantov.  

 

Zlato

Zlato je chemický prvok označovaný v periodickej tabuľke chemických prvkov značkou Au (lat. Aurum) a s protónovým číslom 79. Označujeme ho za žltý, ušľachtilý, stály a veľmi kujný kov, ktorý je známy už od obdobia staroveku. Je tepelne aj elektricky vodivý a v prírode sa vyskytuje najmä v rýdzej forme. Šperky z rýdzeho zlata by svojou mäkkosťou dlho nevydržali, preto sa v šperkoch kombinuje aj s inými kovmi. 

 

Zlatý štandard

Je základné pravidlo menového systému, kde základným meradlom je zlato. Mena ktorá je používaná ako jednotka zaúčtovania (obchodovania) je odvodená od váhy zlata, ktorá sa v ideálnej situácií nemení.

 

Zrnková technika

Spôsob zasadenia, kde je fazetovaný kameň uchytený drobnými zrnkami kovu, odrypnutými a vytvarovanými do hladka pomocou špeciálneho nástroja.

 

Žlté zlato

Žlté zlato vzniká zliatinou zlata, striebra a medi. Je najobvyklejšou zliatinou zlatých šperkov.

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia