Topás - známy ako "ohnivý kameň"

Množstvo ľudí má topás zafixovaný ako bežný a finančne dostupný drahokam. Sčasti je to pravda. Topásu je naozaj dostatok, najmä v modrom variante, ktorý sa získava upravovaním bezfarebného topásu. Okrem modrých ale existuje aj široká škála topásov iných farieb. Názov tohto drahokamu pochádza pravdepodobne z názvu ostrova Topazios. Na ňom sa síce topás neťažil, ale to ešte starovekí Gréci netušili. Ťažil sa tam peridot, ktorý sa pred zavedením modernej mineralógie s topásom často mýlil.

 

 

Topásy, zdroj: jacobygems.com

 

Niečo z histórie

Topás využívali ako šperk už Egypťania najmenej pred dvetisíc rokmi. Verili, že žltý topás získal svoje zlatý odtieň od boha slnka Ra. Gréci si mysleli, že im dodáva silu. A počas renesancie sa v Európe tradovalo, že topás dokáže zrušiť zarieknutie a rozptyľovať hnev. Po stáročia bol topás pomerne drahý a vzácny kameň, až objavenie obrovských topásových depozitov v Brazílii v polovici 19. storočia ho sprístupnilo širokým vrstvám obyvateľstva. Bezfarebný topás sa často mýlil s diamantom, dokonca jeden z najznámejších topásov na svete, Braganza, bol dlho považovaný za najväčší diamant na svete. Až neskôr sa zistilo, že je to topás.

 

Biely topás, zdroj: ​pailingemstones.com

 

Pôvod a výskyt

Topás sa vyskytuje v kremičitých vyvretých horninách žulového typu. Zvyčajne kryštalizuje v žulovom pegmatite a nachádza sa v oblastiach, kde bola kedysi sopečná aktivita. Tá už môže byť tisícročia vecou minulosti, topásy ale ostali.

Krajina, ktorá sa s produkciou topásu spája najviac, je Brazília. Práve v Brazílii boli objavené mnohé z najslávnejších topásov. Okrem Južnej Ameriky sa topás ale vyskytuje po celom svete. V Európe najmä v Nemecku, Ukrajine a v Rusku. Takisto ale aj v Severnej Amerike, v Japonsku, Číne a krajinách Juhovýchodnej Ázie, v Afrike a Austrálii.

 

Ožarovanie a vysoká teplota dokážu zmeniť farbu topásu, zdroj: gia.edu

 

Technické informácie

Topásy patria k tvrdým minerálom, ich hodnota na Mohsovej stupnici dosahuje číslo 8. Aj tak ale nie sú veľmi odolné voči nárazom, pri vyššom tlaku sa stáva, že praskajú. Zvláštnosťou topásu je jeho pleochromatickosť, to znamená, že farba jedného kameňa sa môže javiť iná v závislosti od uhla pohľadu. Takisto je alochromatický, čo môžeme chápať tak, že jeho sfarbenie je zapríčinené cudzími elementmi. V čistom stave je topás bezfarebný, farbu získava znečistením inými prvkami.

Pri topásoch sú časté priemyselné úpravy a zdokonaľovanie. Bežná prax je vytváranie modrých topásov z tých bezfarebných. Dá sa to dosiahnuť ožarovaním a vystavovaním vysokým teplotám. Drvivá väčšina, ak nie všetky, modrých topásov na trhu bola získaná dodatočnou úpravou bezfarebných kusov.

Topásy sa vyznačujú vysokou čírosťou, na pohľad v nich nebýva žiadna nedokonalosť alebo inklúzia. Často bývajú brúsené tak nahladko, že sa lesknú ako sklo a na dotyk sa mierne kĺžu. Vďaka svojej štruktúre môžu byť brúsené do rôznych tvarov, čo je v klenotníctve aj patrične využívané. Okrem tradičných tvarov, napríklad kocka, osemhran, hruška alebo srdce sa dá z neho vybrúsiť aj niečo menej zvyčajné, napríklad ryba alebo vták.

 

Obľúbeným tvarom topásu je srdce, zdroj: applesofgold.com

 

Využitie

Topás je v klenotníctve často využívaným a obľúbeným kameňom. Jeho mnohostranná štruktúra zabezpečuje výborné možnosti na brúsenie. Dajú sa využiť v rôznych tvaroch a veľkostiach. Preto ich môžeme nájsť na prsteňoch, náušniciach, náhrdelníkoch, brošniach, náramkoch alebo príveskoch.

V surovom stave patrí topás k drahokamom s najväčšími rozmermi. Tie najväčšie kamene sa dajú vážiť na kilá, nielen na karáty. Viaceré z nich pochádzajú z preslávených brazílskych baní Minas Gerais. Topás El Dorado je najväčší vybrúsený drahokam na svete. Váži ohromujúcich 31 000 karátov (6,2 kg). Pred vybrúsením vážil tento žltý topás 37 kilogramov. V tesnom závese je Americký zlatý topás s 22, 892 karátmi (4.6 kg). Možno najslávnejší topás je ale „diamant“ Braganza. Jedná sa o 1640 karátový drahokam, ktorý je súčasťou portugalských korunovačných klenotov. Dlho sa verilo, že ide o diamant, pretože sa našiel v blízkosti diamantových baní.

Existujú aj nevybrúsené topásy, pri ktorých sú rozmery ešte ohromujúcejšie. Lindsayov nebrúsený topás váži 31 kilogramov a Freemanov nebrúsený topás až 50 kilogramov. Samozrejme, tieto drahé kamene výnimočných rozmerov nie sú v komerčnom predaji, ale verejne vystavené v prírodovedeckých múzeách.

 

Americký zlatý topás, jeden z najväčších drahokamov vôbec, zdroj: mnn.com

 

 

 

Zdroje:

http://www.gia.edu/topaz#.V_SNp8k8ffY

https://en.wikipedia.org/wiki/Topaz

http://www.minerals.net/gemstone/topaz_gemstone.aspx

http://www.gemselect.com/gem-info/topaz/topaz-info.php

http://www.gemdat.org/gem-3996.html

https://www.sperky-a-diamanty.sk/info/topas

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia