Ako je to so zlatom a karátmi?

Možno vám niekedy napadlo, čo vlastne vyjadruje hodnota karát, ktorá sa uvádza pri zlate a výrobkoch zo zlata. Hoci nie je ťažké uhádnuť, že to súvisí s kvalitou zlata, pretože čím viac karátov, tým je zlato drahšie, len málokto zo širokej verejnosti vie, ako to s tými karátmi naozaj je. Koľko môže mať zlato karátov a aký podiel zlata vyjadruje jeden karát?

 V nasledujúcich riadkoch si na tie karáty posvietime podrobnejšie. Označovanie karátmi začali zlatníci používať už v 19. storočí na vyjadrenie čistoty zlata, zlatých šperkov a iných výrobkov. Samotný výraz „karat“ vraj pochádza zo starovekých arabských bazárov, kde týmto slovom označovali semienka rohovníka obecného, ľudovo nazývaného aj svätojánsky chlieb alebo karob. Rozhodne si karáty pri drahých kovoch netreba zamieňať s karátmi pri drahokamoch. Pri drahokamoch sú jednotkou hmotnosti, nie rýdzosti, ktorá je navyše vyjadrená úplne inými hodnotami.

 

Aké varianty zlata teda poznáme?

Pravdepodobne ste si sami všimli, že najčastejšie varianty zlata sú 24, 22, 18, 14, prípadne aj 9 karátov. Čím sa líšia? Obsahom zlata. Najvyšší obsah má 24 karátové zlato, pri ktorom tvorí podiel zlata až 99,9%. 24 karátov je maximálna hodnota. Ak ste niekoho počuli hovoriť, nedajbože ponúkať, 25 alebo 26 karátové zlato, išlo buď o omyl, alebo o pokus o podvod.

 

Zlaté tehličky sú z rýdzeho zlata, zdroj: sprottmoney.com

 

 

Stretnúť sa s 24 karátovým zlatom nie je úplne bežná záležitosť, keďže bežný smrteľník prichádza do kontaktu so zlatom najmä pri šperkoch, a tam sa 24 karátové zlato takmer nevyužíva. Napriek jeho dokonalej farbe (veď čo môže mať viac zlatú farbu, ako samotné zlato?) a tvárnosti by ste prsteň z rýdzeho zlata pravdepodobne po pár dňoch niesli späť k zlatníkovi. Zlato je totiž relatívne mäkký materiál a bez pridania iných kovov sa na šperky vôbec nehodí. Ľahko sa poškriabe, nedajú sa doň osadiť drahé kamene (pri silnejšom náraze by mohli vypadnúť), pri väčšom tlaku sa môže ohnúť alebo zdeformovať. Možno si z rozprávok pamätáte tradičný spôsob zisťovania kvality peňazí – ak bola minca mäkká a dalo sa do nej zahryznúť, bola to pravá zlatá minca.

Technicky vzaté, len 24 karátové zlato je zlato. Zlato s menej karátmi je zliatina. Ako prísada sa do zlata primiešavajú rôzne iné kovy. Pri 22 karátovom variante je obsah zlata stále vysokých 91,6 %, obsah prímesí je len minimálny. Čím menej má zlato karátov, tým je vyšší obsah druhého kovu. Zlato tak síce stráca na svojej hodnote, ale stáva sa vhodným na iné účely. V šperkárstve sa často využíva 9 alebo 14, nanajvýš 18 karátové zlato. V závislosti od zvolenej prímesi je takéto zlato na výrobu šperkov omnoho vhodnejšie – pevnejšie, tvrdšie, trvácnejšie.

 

Šperky nebývajú z 24 karátového zlata, zdroj: ticinotoday.ch

 

Iné vyjadrenie čistoty zlata

Počet karátov sa dá vždy veľmi presne prerátať na konkrétnu číselnú hodnotu vyjadrenú v percentách alebo číslicou s maximálnou hodnotou 1000 (ktorá sa rovná 24 karátovému zlatu). To znamená, že každé 18 karátové zlato má rovnaký podiel zlata, ako iné. Ak kúpite zlato, ktoré má podľa obchodníka 18 karátov, ale obsah rýdzeho zlata v ňom je len, dajme tomu, 65%, nekúpili ste 18 karátové zlato. Ako to teda je?

24 karátov = rýdze zlato (minimálne 99 % obsahu zliatiny tvorí zlato) – rýdzosť 1000

22 karátov = 91.6 % zlata – rýdzosť 916

18 karátov = 75.0 % zlata – rýdzosť 750

14 karátov = 58.3 % zlata – rýdzosť 583

12 karátov = 50.0 % zlata – rýdzosť 500

9 karátov = 37,5 % zlata – rýdzosť 375

 

Ako zistím, koľko karátové zlato mám doma?

 

Určite sa to dozviete už pri nákupe. Okrem toho, rýdzosť zlata sa zvykne na šperk vyraziť alebo vygravírovať laserom. Často sa to robí po kontrole nezávislým úradom, ktorý má viacero metód (spektrometria s indukčne viazanou plazmou, poprípade röntgenová fluorescenčná spektrometria) na to, aby určil čistotu zlata. V roku 1972 bol vo Viedni podpísaný Dohovor o kontrole a označovaní výrobkov z drahých kovov (International Hallmarking Convention), ktorý určoval označenia drahých kovov v krajinách, ktoré tento dohovor podpísali. Slovensko medzi ne patrí. Netýkal sa len zlata, ale aj striebra a platiny.

Podľa tohto dohovoru sa neuznáva žiadna negatívna tolerancia. To znamená, že ak je čistota zlata na hodnote 749, známku 750 nedostane. Rozdávať puncové značky na Slovensku je v kompetencii Puncového úradu.

 

Kontrolné značky pre zlato, striebro a platinu, zdroj: puncovyurad.sk

 

 

Zdroje:

http://www.gold.org/my-gold-guide/why-gold/gold-purity-tips-difference-between-24k-22k-18k-gold

http://www.had2know.com/lifestyle/carat-purity-gold-metal-jewelry.html

http://www.azom.com/article.aspx?ArticleID=2430

http://www.jewelrynotes.com/difference-between-14k-and-24k-gold/

https://en.wikipedia.org/wiki/Fineness

http://www.puncovyurad.sk/

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia