Ametyst

Ametyst, fialová odroda kremeňa, bol po stáročia považovaný za jeden z najvzácnejších drahokamov. Objavom obrovských nálezísk jeho cena klesla a dnes sa považuje za polodrahokam. To ale neubralo nič na jeho kráse.

 

Názov pochádza z gréckeho slova amethystos, čo sa dá preložiť ako „neopitý“ alebo „nie pod vplyvom alkoholu“. Starovekí Gréci totiž verili, že ametyst ich ochráni pred omamnou silou vína a pomôže im uchovať si čistú hlavu.

 

Ametysty, zdroj: ritani.com

 

Niečo z histórie

 

V antickom svete mal ametyst dôležité postavenie a medzi rímskou aristokraciou bol veľmi obľúbený. Často ním boli vykladané čaše, pretože sa verilo, že víno z takéhoto pohára človeka neopije. Nosený na tele pomáhal človeku vytriezvieť a udržať si chladnú hlavu a rozvahu.

 

Keďže fialová farba je považovaná za jednu z kráľovských farieb, ametyst tvoril prirodzenú súčasť korunovačných klenotov. Fialová má silný význam aj v kresťanstve a ametyst sa stal kameňom na biskupských prsteňoch. Z toho pramení prezývka „kameň biskupov“.

Počas celej histórie sa považoval za jeden z najvzácnejších drahokamov. Mohol sa rovnať dokonca s „veľkou štvorkou“ (diamant, zafír, rubínsmaragd). V 19. storočí sa v Brazílii našli obrovské zásoby ametystu a jeho cena a vzácnosť prudko klesla. Svoju obľúbenosť a magický zjav ale rozhodne nestratil.

 

„Sýty ruský“ ametyst, zdroj: thefrenchblue.com

 

Pôvod a výskyt

Jednoznačne najväčšou zásobárňou fialového kremeňa, ametystu, je Brazília. Zásoby, ktoré sa tam v 19. storočí našli, dokázali urobiť z jedného z piatich hlavných drahokamov polodrahokam. Okrem toho sa ale nachádza aj inde, napríklad v Uruguaji, Bolívii, v USA, v afrických štátoch Zambia a Namíbia, na Srí Lanke a v Indii. Ametysty najvyššej kvality sa našli v ruskej Sibíri.

 

Neopracovaný ametyst, zdroj: epipactis.com 

 

Technické informácie

Tvrdosť ametystu sa dá na Mohsovej stupnici ohodnotiť číslom 7. Ide o fialovú odrodu kremeňa. Práve farba je to, čo robí tento polodrahokam výnimočným. Samozrejme, ani ametyst nie je v jednom odtieni. Môže sa vyskytovať v chladných, modrastých tónoch až po fialovú s prímesou červenej.

 

Vlastnosťou ametystu môže byť aj takzvané zónovanie farieb. To značí, že jednotlivé hrany kameňa môžu byť svetlejšie alebo tmavšie.

 

Keďže sa ametyst vyskytuje vo veľkom množstve, veľkosť a karátová váha nie sú primárnymi ukazovateľmi ceny. Najdôležitejšia je farba, čím tmavšia a sýtejšia, tým, samozrejme, lepšie. Vysoko cenený je najmä „sýty ruský“, alebo „sýty sibírský“ odtieň.

 

Ametyst je priehľadný polodrahokam a tie najčistejšie sú bez voľným okom viditeľných inklúzii. Obrusuje sa do rôznych tvarov a vďaka veľkosti nájdených minerálov (existuje ametystový kryštál s váhou takmer 75 kilogramov) sa klenotníci nemusia obmedzovať ani pri rozmeroch vyrábaných šperkov.

 

,,Sýty sibírsky" ametyst, zdroj: 1stdibs.com

 

Využitie

Existuje široká ponuka šperkov s ametystovými kameňmi. Často sa využíva ako romantický dar. Traduje sa, že sv. Valentín, patrón zamilovaných, nosieval ametystový prsteň, na ktorom mal vyrytý obrázok Amora. Okrem toho sa pri ametyste často vyzdvihujú jeho magické a liečiteľské schopnosti, čo z neho robí jeden z obľúbených kameňov pre ľudí veriacich v čarovnú moc kameňov.

 

Medzi známe ametystové šperky patrí napríklad egyptský ametystový náhrdelník, ktorý pochádza z 8.  storočia pred n.l.

 

Legendou opradený je Fialový zafír z Dilí. Napriek svojmu názvu to nie je zafír, ale ametyst, ktorý bol v roku 1855 ulúpený z hinduistického chrámu. Všetkých neskorších majiteľov tohto polodrahokamu sprevádzalo nešťastie, čo vytvorilo okolo šperku povesť prekliateho kameňa. Dnes sa nachádza v Múzeu prírodnej histórie v Londýne.

 

Prekliaty Fialový zafír z Dilí, zdroj: livescience.com

 

Švédska kráľovná Silvia nosí ametystovú tiaru, ktorú pôvodne vlastnila francúzska cisárovná Jozefína.

 

Firma Cartier vytvorila pre Wallis Simpsonovú, vojvodkyňu z Windsoru, v roku 1947 nádherný náhrdelník osadený ametystmi a tyrkysmi.

Ametystová brošňa, ktorú do Smithonianského inštitútu darovala George M. Morrisová, po ktorej sa často aj nazýva, má 96 karátov a patrí k najkrajším šperkom z britskej edwardovskej éry. 

 

Náhrdelník Wallis Simpsonovej s ametystmi a tyrkysmi, zdroj: pinterest.com

 

 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Amethyst

https://www.crystalvaults.com/crystal-encyclopedia/amethyst

http://www.gemselect.com/gem-info/amethyst/amethyst-info.php

http://www.gia.edu/amethyst#gem-overview

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia