Poznáte svadobné povery o šperkoch? My áno

Hoci žijeme v 21. storočí a povedačky o nadprirodzených silách už väčšinou nikto neberie vážne, mnoho ľudí je ešte stále poverčivých. Dávajú si pozor, aby na seba neprivolali nešťastie alebo nepriazeň osudu, a naopak, rôznymi úkonmi sa usilujú dostať šťastenu na svoju stranu. Množstvo povier sa spája so svadbou. Nie je to veľmi prekvapujúce, veď svadba je jedna z najdôležitejších udalostí v živote človeka. Niektoré tieto povery sú veľmi známe a stali sa súčasťou svadobného folklóru, iné už zapadli prachom. Pozrime sa na tie, ktoré sa spájajú so svadobnými šperkami.

 

So svadbou je spojených mnoho povier, zdroj: thekoreandream.fr

 

Zásnubný prsteň nepožičiavajte

Samotnej svadbe predchádza zasnúbenie, ktoré sa tradične začína požiadaním o ruku a darovaním zásnubného prsteňa. Ten by si žena nemala dávať dole až do svadby, pretože odloženie prsteňa môže zapríčiniť aj odloženie, ak nie dokonca zrušenie, samotnej svadby. Alebo sa kamarátke páči váš zásnubný prsteň a chcela by si ho vyskúšať? Podľa povery by ste mali jej želanie odmietnuť. Teda, ak nechcete, aby vám s prsteňom vzala aj lásku vášho nastávajúceho. Platí to aj naopak, skúšanie zásnubného prsteňa ešte pred samotnými zásnubami prináša nešťastie. Takáto nedočkavá žena riskuje, že ostane navždy sama.

 

Zásnubný prsteň by ste nemali nikomu požičiavať, zdroj: theknot.com

 

S obrúčkami buďte opatrní

Najviac svadobných povier súvisiacich so šperkami sa viaže k obrúčkam. Nie je veľmi ťažké pochopiť, prečo je tomu tak. Práve obrúčkynajsilnejším symbolom a najdôležitejším šperkom na celej svadbe. Symbolika je už v ich tvare - dokonalý kruh značí neprerušiteľnosť a večnosť lásky mladomanželov. Postarajte sa, aby sa obrúčkam nič nestalo.

Povery tvrdia, že prsteň, ktorý pri nasadzovaní skĺzne a treba ho nasadiť na prst druhy krát, prináša nešťastie. Ešte hrozivejšie vyznieva povera, že ak obrúčka spadne na zem, ten, komu padla, zomrie prvý. Ľudová tvorivosť sa s týmto motívom vyhrala naozaj do detailov. Tvrdí sa, že pri obrade v kostole alebo kaplnke, kde je aj hrobka, si treba dávať obzvlášť pozor. Ak by prsteň spadol a odkotúľal sa k tomuto hrobu, znamenalo by to smrť jedného z novomanželov. Ak by bol v hrobe pochovaný muž, tak smrť ženícha, ak žena, tak nevesty. Celkom desivé, však?

 

V tvare obrúčok je symbolika neprerušiteľnosti a večnej lásky, zdroj: wtop.com

 

Vziať či nevziať perly?

Aké šperky si vziať, aby ste si do manželstva privolali šťastie a pohodu a vyhli sa nepriazni osudu?  Niektorí ľudia tvrdia, že perly by mali byť pre nevestu tabu. Dôvod? Perly vraj symbolizujú slzy a ak nechcete, aby ste v manželstve veľa a často plakali, mali by ste ich v svadobný deň nechať v šperkovnici. S perlami sa ale spája aj opačná, pozitívna povera. Podľa nej sú perly na svadbe vítaným šperkom, pretože ak ich má nevesta na sebe v svadobný deň, v manželstve už plakať nebude. Ostáva už na vás, ktorej verzii uveríte. Keďže perly sú obľúbené pre svoj elegantný a nadčasový výzor, na svadbu sú ako stvorené. Prikláňame sa preto k pozitívnemu variantu.

Známa je aj anglická povera, ktorá hovorí o tom, že nevesta by mala mať na svadbe „niečo staré, niečo nové, niečo modré, niečo požičané“. Tým starým sa zväčša myslí rodinný šperk. Ale pozor! Ak si šperky požičiavate od niekoho iného, mali by ste si dvakrát premyslieť od koho. Vraj by ste mali prijať šperk len od šťastne vydatej kamarátky. Požičaný kus totiž so sebou nesie emóciu, aká panuje v manželstve jeho majiteľky. Teda, aspoň to tak tvrdí povera.

 

Podľa povery perly symbolizujú slzy, zdroj: weddingelation.com

 

So šatami vydržte

Svadobné šaty bývajú nezriedka na neveste najkrajším módnym doplnkom. Pokušenie vyskúšať si ich a pozrieť sa, ako v najkrajší deň v živote budete vyzerať, môže byť veľké. Ak však pre vás povery nie sú len „babské povedačky“, mali by ste tomuto nutkaniu odolať. Obliecť sa do kompletného svadobného outfitu ešte pred samotnou svadbou vraj prináša veľké nešťastie. Samozrejme, ženy sa chcú (a aj potrebujú) pred svadbou vidieť v zrkadle. Mnohé to riešia tak, že si jednotlivé časti vyskúšajú postupne, nie naraz. Alebo si jednoducho nedajú nejaký malý doplnok, napríklad náušnice alebo rukavice, takže technicky vzaté nepoužili kompletnú svadobnú výbavu.

 

Svadobné šaty by nemal ženích pred svadbou vôbec vidieť, zdroj: jasonrubin.com

 

So svadbou sa spája ešte obrovské množstvo ďalších povier, zvykov a tradícií. Napríklad známa vec, že ženích by nemal pred svadbou vidieť nevestine svadobné šaty. Aj rozbíjanie taniera alebo prenášanie nevesty cez prah sú zvyky, ktoré pramenia z ľudových povier. Zvuk rozbíjaného porcelánu má odohnať zlých duchov, rovnako ako prenesenie nevesty ponad prah, pod ktorým sa títo zlí duchovia schovávali, ju má ochrániť. Je len na vás, či týmto poverám budete veriť a či sa podľa nich aj zariadite.

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia